ua en ru

Тренер Аніта Луценко пояснила, чи варто пити протеїнові коктейлі після занять спортом

Тренер Аніта Луценко пояснила, чи варто пити протеїнові коктейлі після занять спортом Чи варто пити протеїнові коктейлі після занять спортом (фото: likein.ua)

Протеїнові коктейлі є дуже популярним напоєм серед людей, які регулярно займаються спортом. Вони мають закрити потребу людини у білку, а також втамувати голод після важкого тренування. Але чи дійсно вони є необхідними після занять спортом?

Відповідь на це питання дає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію тренера Аніти Луценко в Instagram.

Протеїнові коктейлі при занятті спортом

Види протеїну:

  • сироватковий
  • молочний
  • ячний
  • м'ясний (яловичий і ін.)
  • рослинний (соєвий, пшеничний і ін.)
  • комплексний (містить мікс різних видів білка)

Залежно від способу обробки протеїну виділяють дві форми - концентрат протеїну та ізолят. Концентрат має невисоку біологічну цінність, але коштує дешевше. Ізолят є високоочищеною формою протеїну і добре засвоюється організмом.

"Треба розуміти, що протеїн сам по собі це не повноцінний прийом їжі, а більше якісний високо білковий перекус. Проте, якщо збагатити коктейль ягодами та фруктами і додати трішки горіхів - вийде практично повноцінний прийом їжі", - говорить Луценко.

За її словами, вживати протеїнові коктейлі треба за тими ж правилам, як і всі прийоми. Тобто між прийомами їжі має бути 3-4 години проміжку.

"Необхідності пити коктейль одразу після тренування немає. Прийом протеїну може спровокувати набір зайвої ваги, якщо кількість калорій, що надходить за день хоч з протеїнового коктейлю, хоч з торта, хоч із яблук - буде більшою ніж витрати організму. Моя думка, що іноді ці коктейлі - це зручно, але їжа справжня - набагато крутіша", - наголосила тренер.

Луценко поділилась списком свої улюбленої їжі

Аніта також розповіла, що їсть сама і радить іншим.

"Для мене не існує поганих і хороших продуктів - все отрута, що через міру, все ліки - що дозовано", - говорить Луценко.

За її словами, основу раціону 50% тарілки становлять овочі чи зелень. На гарнір вона вибирає гречку, кіноа, вівсянку солону або макарони. Також у раціоні тренера фрукти, усі ягоди та авокадо.

З молочних продуктів - кефір, сир м’який, сир твердий, масло. З білка - риба, курка, яйця, оселедець, креветки. У раціоні також нут, сочевиця, фасоль, горошок. Консерви - тунець, кукурудза, перець печений, огірки і помідори солоні.