Штурм парламенту, підпали та сестра Обами серед постаждалих. Що відомо про протести в Кенії
Масові протести охопили Кенію на тлі ухвалення урядом закону щодо підвищення податків. Люди штурмують держбудівлі та підпалюють автівки. Внаслідок сутичок з правоохоронцями є загиблі та десятки постраждалих, серед них і сестра колишнього президента США Барака Обами.
РБК-Україна зібрало все, що наразі відомо про протести в Кенії.
Що відбувається в Кенії
За останні дні протести охопили Найробі та кілька інших міст Кенії. Найбільшого розмаху акції набули 25 червня на заклик руху під назвою "7 днів гніву". Напередодні у соцмережах розповсюдили повідомлення про намір влаштувати "повний шатдаун" у вівторок.
Причиною невдоволення кенійців став законопроєкт про підвищення податків, який першочергово торкнеться звичайних громадян та бізнесу.
Законопроєкт має на меті залучити додаткові 2,7 млрд доларів з податків для сплати Кенією боргу міжнародним кредиторам, зокрема, МВФ.
На тлі невдоволення громадськості уряд пішов на поступки і скасував деякі суперечливі норми (податок на додану вартість на хліб та податок на транспортні засоби), але протестувальників це не вдовольнило.
— Jeune Patriote Panafricain (@Jeune_Activiste) June 25, 2024
KENYA : Des milliers des manifestants marchent vers Nairobi, la capitale pour réclamer la démission de William RUTO de son poste de Président du Kenya.#Kenya #RejectFinanceBill2024 pic.twitter.com/j4WgDfVwxL
Протестувальники штурмували парламент у Найробі
У першій половині дня 25 червня протестувальники пішли на штурм парламенту у Найробі, де як раз відбувалося ухвалення суперечливого законопроєкту. Сотні людей увірвалися до будівлі.
Kenya parliament. Too bad. pic.twitter.com/CEO32cH8C1
— Hussein Nirgadid (@HNirgadid) June 25, 2024
Правоохоронці намагалися витіснити демонстрантів та застосовували сльозогінний газ, почалася пожежа.
Депутатам, що перебували в парламенті, вдалося евакуюватися через підземний хід.
Крім того, протестувальники підпалили автомобілі біля Верховного суду Кенії. В ході заворушень постраждали представники Червоного Хреста та їхні автівки.
Жертви та сестра Обами серед постраждалих
Щонайменше 5 осіб загинуло внаслідок заворушень і понад 30 людей отримали поранення. Такі дані наводить СNN з посиланням на заяву кількох правозахисних груп.
Крім того, повідомляється, що під час протестів було зафіксовано порушення прав людини. Правозахисні групи наголошують, що протести переросли в насильство, зокрема через застосування поліцейськими вогнепальної зброї.
Серед постраждалих опинилася зведена сестра експрезидента США Барака Обами - кенійська активістка Аума Обама. Вона була серед протестувальників, коли поліція застосувала сльозогінний газ.
Фото: Аума Обама на протестній акції (х.com/EdwardOmwansa)
Проблеми з Інтернетом
Моніторинговий портал NetBlocks повідомив, що у вівторок у Кенії було зафіксовано "серйозний збій" підключення до Інтернету.
"Цей інцидент стався на тлі смертоносного придушення поліцією протестувальників через день після того, як влада заявила, що відключення Інтернету не буде", - говориться у повідомленні NetBlocks на X.
Збій також вплинув на сусідні країни, включаючи Бурунді, Уганду та Руанду.
Фото: збій у роботі Інтернету в Кенії (twitter.com/netblocks)
В NetBlocks додали, що "інцидент, ймовірно, обмежить висвітлення подій на місці, де проходять протести".
Влада залучила військових, а президент заявив про "екзистенційну загрозу"
Секретар Кабінету міністрів Міноборони Кенії Аден Дуале оголосив, що влада направить військових для підтримки поліції "у відповідь на надзвичайний безпековий стан, викликаний протестами" в різних частинах країни, які "призводять до руйнування та порушення критичної інфраструктури".
Із заявою ввечері виступив президент Кенії Вільям Руто. За його словами, безпека сімей і майна для нього є пріоритетом під час протестів. Руто додав, що до заворушень причетна "група організованих злочинців".
При цьому президент подякував молоді, яка була в авангарді протестів проти підвищення податків, за те, що вони підняли "доречну" розмову, але зазначив, що це має "проводитися з повагою до верховенства права та інституцій".
На завершення Руто сказав, що уряд розглядатиме кожну загрозу національній безпеці як "екзистенційну загрозу республіці", а учасників таких загроз розглядатимуть як "зрадників".
При підготовці використовувалися: публікації CNN, Reuters, BBC, дані NetBlocks.