ua ru

Нідерланди передадуть Україні винищувачі F-16 після навчання пілотів, - Bloomberg

Нідерланди передадуть Україні винищувачі F-16 після навчання пілотів, - Bloomberg Фото: Нідерланди передадуть Україні винищувачі F-16 (Віталій Носач, РБК-Україна)

Нідерланди надішлють в Україну винищувачі F-16 після навчання пілотів. Разом із Данією ця країна очолює коаліцію з підготовки українських льотчиків.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg.

За даними джерела агентства, останніми тижнями уряд Нідерландів ініціював переговори з офіційними особами США з метою чинити тиск на адміністрацію президента Джо Байдена, щоб вона дала зелене світло на постачання літаків. Після кількох місяців тиску з боку Києва та союзних урядів Байден оголосив минулого тижня, що США підтримають зусилля щодо навчання українських пілотів.

Нідерланди та Данія очолюють коаліцію з підготовки пілотів за підтримки Великобританії та Бельгії. За словами одного з джерел, уряд Нідерландів вже вивчає та обговорює зі своїми союзниками можливі плани передачі. Незважаючи на готовність уряду Нідерландів зробити це "якнайшвидше", підготовка пілотів, планування розгортання та логістика можуть зайняти багато місяців.

Нині Нідерланди мають на озброєнні 42 винищувачі F-16, 24 з яких нині використовуються голландською армією і не можуть бути відправлені в Україну до середини 2024 року. Десяток із 18 інших літаків мали продати Draken International, але уряд відклав передачу літаків у грудні без пояснення причин, пославшись на комерційну конфіденційність.

Навчання пілотів

Хоча остаточне рішення, ще не прийняте, Україна може отримати деякі з літаків, які виставлені на продаж, або деякі з 24 літаків, які зараз перебувають в експлуатації, наступного року, залежно від графіка навчання. Нідерланди підтримують льотну придатність своїх літаків F-16 за рахунок регулярного технічного обслуговування.

Прес-секретар міністерства оборони Нідерландів заявила в четвер, що уряд розгляне можливе постачання F-16 в Україну пізніше. Вона додала, що підготовка пілотів наразі є пріоритетом.

Раніше цього місяця прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що немає табу на відправку винищувачів в Україну. Офіс Рютте відмовився коментувати можливість передачі F-16.

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США працюватимуть із союзниками в найближчі місяці, щоб визначити, коли будуть доставлені літаки і хто це зробить. Найбільш вірогідним сценарієм на даний момент є те, що США не відправлятимуть F-16 в Україну, а натомість покладатимуться на їхнє постачання з інших країн.

Міністр оборони США Ллойд Остін заявив у четвер, що США відзначають "лідерство Нідерландів у координації та використанні можливостей інших союзників для надання важливої допомоги Україні" після телефонної розмови з міністром оборони Нідерландів Кайсою Оллонгрен.

За даними міністерства оборони Нідерландів, на сьогоднішній день Нідерланди надали Україні близько 1,6 млрд євро у вигляді військової допомоги з початку російського вторгнення, при цьому лише доставлене обладнання становило 732 млн євро.