ua en ru

У Мінекономіки назвали причини стрибка цін на продукти в Україні

У Мінекономіки назвали причини стрибка цін на продукти в Україні Фото: гривня втратить 30% своєї вартості (Getty Images)

Споживчі ціни в України в листопаді 2022 року зросли на 26,5% в порівнянні з листопадом минулого року. За підсумками грудня інфляція не перевищить 30%.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-службу Мінекономіки.

Як зазначили в прес-службі, головним шоковим викликом для економіки у жовтні-листопаді була руйнація енергетичної інфраструктури, що призвела до скорочення тривалості робочого часу, ускладнення зберігання товарів та іншим негативним економічним факторам.

"Ускладнення зберігання продуктів харчування та руйнація об’єктів АПК у сфері тваринництва суттєво позначилися на прискореному зростанні цін за групою продуктів харчування, що подорожчали на 4,2% у жовтні, та на 0,5% у листопаді", - повідомила перший віце-прем’єр-міністр - міністр економіки України Юлія Свириденко.

Як зазначили в Мінекономіки, в листопаді продовжили дорожчати лише деякі позиції, зокрема яйця (на 10,6%), молоко та молочні продукти (на 2,9-2,4%), риба та продукти з риби (на 2%). Водночас на 6,9-1,1% подешевшали фрукти, продукти переробки зернових, свинина, овочі, цукор.

"Також стримуючий інфляцію вплив мала фіксація обмінного курсу гривні та зовнішні чинники: відносна стабільність цін на продовольство на світових ринках, помірний тиск з боку цін на ринку палива", - йдеться в повідомленні

В міністерстві заявили, що показник споживчої інфляції 0,7% за листопад виявився несподівано низьким, з огляду на попередні прогнози та руйнівну дію чинників війни, які у листопаді значно посилились. Адже наслідки руйнації енергетичної інфраструктури з точки зору цінової динаміки збільшують вартість витрат на виробництво товарів та послуг через необхідність швидкої заміни централізованих джерел постачання енергії на локальні (переважно генератори). Крім іншого, ускладняється логістика та система збереження товарів, що швидко псуються.

У Мінекономіки сподіваються чинник зміни вектору агресії Росії в бік енергетичної інфраструктури не матиме визначального впливу на динаміку цін споживчого ринку, а шокова дельта витрат, що склалася, буде не настільки тривалою і не настільки загрозливою для подальших інфляційних процесів та економічного розвитку.

"Вважаємо, що за підсумком року споживча інфляція, як ми і прогнозували, не перевищить 30%", - заявила Свириденко.