ua en ru

Україна за рівнем корупції у 2012 р. піднялася зі 152 на 144 місце, - Transparency International

Автор: RBC.UA
Україна піднялася зі 152-го на 144-е місце зі 176-ти країн за результатами індексу сприйняття корупції 2012 р. від Transparency International. "Україна займає 144-е місце зі 176-ти країн, охоплених дослідженням, набравши при цьому 26 балів зі 100 можливих... Будь-який результат, менший за 30 балів, з точки зору Transparency International, вважається "ганьбою для нації", - йдеться в повідомленні українського представництва.

Україна піднялася зі 152-го на 144-е місце зі 176-ти країн за результатами індексу сприйняття корупції 2012 р. від Transparency International. Про це повідомляє прес-служба представництва Transparency International в Україні.

"Результати індексу сприйняття корупції (ІСК) у 2012 р. від Transparency International свідчать - незважаючи на певні кроки української влади в напрямку подолання корупції, ситуація залишається невтішною. Згідно з нинішніми результатами ІСК, Україна займає 144-е місце зі 176-ти країн, охоплених дослідженням, набравши при цьому 26 балів зі 100 можливих... Будь-який результат, менший за 30 балів, з точки зору Transparency International, вважається "ганьбою для нації", - йдеться в повідомленні організації.

Читайте також: Україна в рейтингу Doing Business-2013 злетіла на 15 позицій - до 137 місця

Нагадаємо, торішній показник України становив 27 балів (2,3 бала за старою методологією). Згідно з торішнім індексом сприйняття корупції, Україна ділила 152-е місце із Таджикистаном.

Зауважимо, що 26 балів у 2012 р. також отримала Сирія. У Росії - 28 балів. Кращими з точки зору протидії корупції країнами є Данія, Фінляндія і Нова Зеландія (90 балів).

"Держава продовжує впевнено крокувати назад, шукаючи своє місце між Конго і Папуа-Новою Гвінеєю. Результати парламентських виборів в Україні та загальне згортання демократичних процесів, безумовно, негативно позначилися на сприйнятті України у світі", - зазначили в організації.

Головними чинниками зростання корупції, на думку експертів Transparency International, стали наступні:

- бездіяльність Національного антикорупційного комітету при Президентові України (інституція, яка має великі повноваження у сфері координації дій з протидії корупції, вже більше року не проводить засідань);

- державна програма протидії корупції "вартує не дорожче паперу, на якому вона надрукована". Заявлені кошти на реалізацію державної антикорупційної програми у 2011-2012 рр. так і не були виділені. Міністерство юстиції України як координатор програми пропонує урядовим виконавцям здійснювати програму за свої кошти;

- зміни в законодавстві про державні закупівлі вивели в тінь десятки мільярдів державних коштів.

Читайте також: Антикорупційні реформи в Україні впроваджуються дуже повільно, - GRECO

Також Transparency International вкрай стурбована ситуацією, коли "більшість заходів по боротьбі з корупцією в Україні так і залишаються номінальними", і пропонує п'ять першочергових кроків для запобігання корупції в державі:

- Національний антикорупційний комітет при Президенті України повинен почати виконувати власні ініціативи.

- Державна програма запобігання та протидії корупції має фінансуватися і виконуватися. Зміст самої програми слід переглянути за участю незалежних експертів і організацій.

- Вільний доступ до інформації про державні закупівлі повинен бути відновлений.

- Відомості з Єдиного державного реєстру осіб, притягнутих до відповідальності за корупційні діяння, повинні стати публічними. Для цього слід переглянути положення закону "Про захист персональних даних".

- Норми про обов'язкове декларування посадовими особами власних витрат повинні виконуватися безперешкодно. Доступ до декларацій чиновників повинен бути загальнодоступним.

Нагадаємо, напередодні в українському представництві Transparency International заявили, що у 2011-2012 рр. в Україні не виділялися кошти на реалізацію державної програми запобігання і протидії корупції.

Повідомлялося, що реалізація цієї програми передбачає виділення понад 820 млн грн бюджетних коштів. Зокрема, у 2011 р. на здійснення 30 заходів антикорупційної держпрограми передбачалося виділити 1,94 млн грн і, відповідно, 245,68 млн грн - на реалізацію 105 заходів цієї програми у 2012 р. "Однак, як показує попередній аналіз ситуації, проведений громадськими організаціями, заявлені кошти на реалізацію антикорупційної держпрограми не виділялися", - зазначали у представництві.

Нагадаємо, у вересні ц.р. були оприлюднені результати реалізації проекту Transparency International "Партнерство відкритого уряду" за перше півріччя, згідно з якими в Україні був зафіксований найгірший рівень прозорості роботи уряду серед країн колишнього СРСР.

Читайте також: Україна на 87 місці серед 97 країн за рівнем політичного втручання, - WJP (відео)

Transparency International - неурядова міжнародна організація по боротьбі з корупцією та дослідженню рівня корупції по всьому світу. Організація була заснована у 1993 р. колишнім директором Світового банку Петером Айгеном у Берліні. Основними джерелами фінансування організації є: американський Національний фонд демократії (NED) та Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Фонд Сороса та Фонд Форда, а також безліч транснаціональних корпорацій, такі як BP-Amoco, Exxon, Rio Tinto, Shell та ін. На даний час в організації існують філії по всьому світу.

Одним із напрямків діяльності організації є щорічне складання індексу сприйняття корупції, що відображує оцінку рівня корупції підприємцями та аналітиками за десятибальною шкалою.

Посаду голови правління Transparency International обіймає Хуггет Лабель (Huguette Labelle), яка представляє Канаду. Керівником українського представництва організації є Олексій Хмара.