ua en ru

Підсумки виборів-2012: Конфігурація сил у Верховній Раді VII скликання

Автор: RBC.UA
Центральної виборчої комісії залишилося підрахувати п'ять сотих відсотків голосів виборців у багатомандатному виборчому окрузі, в кількох мажоритарних округах ситуація також залишається неясною, але вже можна зробити певні математичні підсумки цих парламентських виборів. Схоже, конфігурація в новій Раді буде гранично зрозуміла. Тут ми викладемо її в цифровому варіанті.

Центральної виборчої комісії залишилося підрахувати п'ять сотих відсотків голосів виборців у багатомандатному виборчому окрузі, в кількох мажоритарних округах ситуація також залишається неясною, але вже можна зробити певні математичні підсумки цих парламентських виборів. Схоже, конфігурація в новій Раді буде гранично зрозуміла. Тут ми викладемо її в цифровому варіанті.

Отже, станом на 12:00 понеділка, 5 листопада, розклад такий: 187 мандатів отримає Партія регіонів, 102 мандати - "Батьківщина", 40 мандатів - "Удар", 38 мандатів - "Свобода", 32 мандати - КПУ, ще 51 мандат отримують самовисуванці і представники партій, що не пройшли до парламенту за партійними списками.

Якщо брати до уваги той факт, що п'ять сотих відсотків вже нічого кардинально не змінять у розподілі мандатів за партспискам, то виходить, що від ПР заповітний документ отримають 72 людини. Дивимося в партійний список і бачимо, що щасливчиком, який отримав останній мандат, стане нинішній нардеп Олександр Стоян. А ось нардепу Івану Попеску, який йшов відразу за ним, схоже, не пощастило, а тому доведеться підшукати собі нову роботу. Також повз парламенту "пролітають" Владислав Забарський, Олексій Плотніков, Юрій Каракай, Юрій Болдирєв, Петро Писарчук і багато інших не чужих парламенту людей.

Список "Батьківщини" обмежиться 62 прохідними місцями. Нардеп Олександр Дубовой буде останнім, кому пощастило. Слід зазначити, що "пощастило" йому тільки завдяки тому, що ЦВК відмовилася реєструвати в якості кандидатів Юлію Тимошенко і Юрія Луценка. А ось Ігорю Гриньову, Остапу Семераку, Михайлу Волинцю, Андрію Шкілю, Олені Шустік зовсім не пощастило. Навіть за свої колишні заслуги, вони не потрапили в прохідну частину списку.

Вперше до ВР потрапляє "Удар". Віталій Кличко сходу проводить в парламент 34 депутатів по партсписку. Дуже непогано як для новачка. Цікаво, що останнім з прохідної частини списку виявився заступник керівника виборчого штабу партії Ростислав Павленко. Більшість кандидатів від "Удару" ще не були депутатами ВР, а тому будуть осягати ази політичної "м'ясорубки" вперше. Відомі "ударівці" Єгор Фірсов та Оксана Зинов'єва не потрапили до числа щасливчиків.

Компартія стала єдиною партією, яка змогла провести в нардепи тільки представників партсписку. Жоден мажоритарник не зміг перемогти в 225 округах - з такою практикою Україна стикається вперше. Ольга Борита стала останньою серед "прохідників", а ось №3 на минулих виборах до ВР Марина Перестенко залишилася за бортом нової Ради. Проте, навряд чи в КПУ особливо сподівалися на перемогу в одномандатних округах, адже тупцювати на одному електоральному полі з регіоналами - справа не дуже перспективна в нинішніх умовах.

Як і "Удар", вперше в українському парламенті буде і "Свобода". Праворадикали влаштували справжній фурор на цих виборах. Якщо до дня голосування націоналістам давали 4-6% голосів, то в дійсності "свободівці" набрали більше 10%, що дорівнює 25 мандатам, до того ж проведуть ще 12-13 кандидатів по мажоритарних округах. І, схоже, ці дані на 28 жовтня вже не відповідають сьогоднішньому рівню підтримки "Свободи". Післявиборчі події "накинули" партії Тягнибока ще парочку відсотків. Відтепер в український парламент будуть частіше ходити у вишиванках, можна пригадати перші роки незалежності.

А тепер плавно перейдемо до результатів по мажоритаркці. За станом на сьогодні немає переможця в 223 окрузі в Києві. Від нього щасливчиком буде або представник "Свободи" Юрій Левченко, або самовисуванець Віктор Пилипишин. Поки лідирує Левченко, припустимо, що титанічні зусилля "Свободи" по захисту результатів голосування будуть винагороджені. Ще по низці округів йдуть суди, переможені кандидати (майже всі провладні) мають намір отримати мандат якщо не шляхом волевиявлення громадян, так хоча б в українських "найчесніших" судах. Досвід Тетяни Засухи показує, що в Україні все можливо. Але є ще досвід Віталія Трав'янка, на користь якого з легкої руки "невідомих" були змінені результати голосування в окрузі №132. Не закінчена ще епопея з 197 округом, де сьогодні ЦВК повідомив українцям про перемогу самовисуванця Богдана Губського, хоча майже всю дистанцію там впевнено лідирував представник "Батьківщини" Леонід Даценко. Є ще округу №11, №194, №216, де суд вирішив перерахувати голоси на низці дільниць. А є округи, подібні 90-му, де були зафіксовані серйозні порушення в ході виборів, однак це не завадило виграти кандидатам, наближеним до влади.

Якщо все залишиться як є зараз, то одержимо наступну математику: 115 мандатів у мажоритарних округах дістанеться регіоналам, 40 - "Батьківщині, 13 - "Свободі", 6 - "Удару" і 51 - самовисуванцям або представникам дрібних партій.

Підсумки виборів-2012: Конфігурація сил у Верховній Раді VII скликання

Це означає, що для формування більшості ПР не вистачить депутатів від КПУ, які напевно приєднаються до партії влади. Союз регіоналів і КПУ дасть лише 219 мандатів. Однак це навряд чи стане проблемою, адже є ще 51 "незалежний" кандидат. У багатьох проблемних для влади округах балотувалися самовисуванці. Не секрет, хто їх насправді підтримував. Тепер же вони з вдячністю увійдуть до більшість ПР і комуністів, що забезпечить необхідні 225 плюс один. Самовисуванців, які приєднаються до опозиції, можна порахувати на пальцях однієї руки. Одними з таких є Григорій Заболотний, на чию користь зняли своїх кандидатів "Удар" і "Батьківщина", або радикал Олег Ляшко. Є ще так звані "тушки" - перебіжчики з опозиційних партій. А такі будуть. І в "Ударі", і в "Батьківщині" вистачає бізнесменів, які купили собі місця, але бажають заробляти на політиці. Перебуваючи в опозиції, багато не заробиш, а тому позафракційних депутатів у новій ВР буде більше, ніж в цій.

За моїми прогнозами, розклад сил у новому парламенті буде наступним:

- ПР, КПУ і група позафракційних депутатів загальною кількістю 260-265 людей будуть називатися парламентською більшістю;

- "Свобода", депутати від "Батьківщини", що залишаться у фракції, а також кілька самовисуванців загальною кількістю 130-135 людей будуть іменувати себе опозицією;

- Фракція "Удару" з близько 35 депутатами, а також кілька самовисуванців не приєднаються ні до опозиції, ні до влади, хоча будуть наполягати на своїй опозиційності.

- Фракція "ізгоїв", або ж група позафракційних депутатів (10-15 осіб), які формально не будуть пов'язані з владою, але голосуватимуть "правильно".

Варіант складання опозицією своїх мандатів і подальших перевиборів виглядає неправдоподібним. Надто багато грошей вклали деякі бізнесмени з опозиційних рядів в ці вистраждані мандати. На відміну від того ж Анатолія Гриценка, їм не дуже хочеться починати спочатку.

Незабаром ЦВК оголосить офіційні результати парламентських виборів. Загальні розклади не зміняться, може хтось відсудить собі мандат через суд, але таких випадків будуть одиниці, якщо взагалі будуть. А тому вже 17 грудня новий парламент збереться на своє перше засідання, і все почнеться по новому колу. Замкненому колу.

Сергій Звиглянич