ua en ru

Transparency International: Україна в рейтингу корумпованості опустилася з 134 на 152 місце

Автор: RBC.UA
Україна опустилася з 134 (2,4 бала) в 2010 р. на 152 місце в рейтингу корумпованості, складеному Transparency International в 2011 р. і опублікованому на веб-сайті організації.

Україна опустилася з 134 (2,4 бала) в 2010 р. на 152 місце в рейтингу корумпованості, складеному Transparency International в 2011 р. і опублікованому на веб-сайті організації.

Україна набрала 2,3 бали з 10 можливих, посівши місце між Азербайджаном, Росією, Білорусією, Нігерією, Угандою і Центрально-Африканській республікою, Республікою Конго, Кот д'Івуаром, Кенією, Гвінеєю-Бісау. 152 місце з Україною ділить Таджикистан, який також має 2,3 бали.

У регіоні Східної Європи та Центральної Азії, до якого належить і Україна, найкращий показник має Туреччина (4,2), а найгірший - Туркменістан і Узбекистан (по 1,6).

Всього в рейтингу 183 країни.

У попередньому, минулорічному рейтингу Україна посідала 134 місце серед 178 країн світу. Тоді Україна отримала 2,4 бали (у 2009 р. - 2,2).

Transparency International неодноразово висловлювала стурбованість ситуацією з корупцією в Україні. Зокрема, якщо в 2006 р. Україна, маючи оцінку в 2,8 бала, займала 99-104 місце серед 163 країн світу, в яких здійснювалося дослідження, то в 2009 р. з результатом в 2,2 бали Україна вже опинилася на 146 -153 місці серед 180 країн. У 2010 р. оцінку 2,4 бала, крім України, отримали 9 країн, а це означає, що Україні ділила з ними 134-143 місця.

Нагадаємо, 24 листопада Президент України Віктор Янукович підкреслив, що корупція є "надзвичайною проблемою" для країни. Останнім часом все частіше звучать заяви про те, що боротьба з корупцією у всіх сферах її прояву є пріоритетним напрямом для української влади.

21 жовтня повідомлялося, що Президент Україні Віктор Янукович схвалив Національну антикорупційну стратегію на 2011-2015 роки. У стратегії наголошується: "Метою Національної антикорупційної стратегії є зменшення рівня корупції в Україні шляхом усунення передумов її виникнення через впровадження превентивних заходів, зміцнення режиму законності, а також формування у суспільстві нетерпимого, негативного ставлення до корупції як суспільно небезпечного явища з допомогою спільних зусиль державних і громадських структур, за участю міжнародних організацій".

Раніше, в жовтні, він доручив Міністерству юстиції вжити заходів щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Своїм указом від 1 вересня Президент України Віктор Янукович затвердив положення про Національний антикорупційний комітет.
Нагадаємо, в Україні з 1 липня набрав чинності закон "Про засади запобігання та протидії корупції в Україні", крім ст.12 (Фінансовий контроль), що набере чинності з 1 січня 2012 р.

Президент України підписав цей закон 8 червня ц.р. Він підкреслив, що закон містить ефективні правові механізми запобігання, виявлення, припинення та розслідування корупційних правопорушень як в публічному, так і в приватному секторах. За словами Януковича, істотно розширено коло осіб, які є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Серед них, зокрема, і верхівка влади - Президент, прем'єр-міністр, голова Верховної Ради, генеральний прокурор - і керівники інших центральних органів виконавчої влади. Цей закон також дозволяє виявляти корупцію в сфері надання публічних послуг, зокрема в діяльності аудиторів, оцінювачів, нотаріусів тощо.

Крім того, Янукович зазначив, що Україна і надалі буде співпрацювати з групою держав Ради Європи проти корупції (GRECO): "Ми і далі будемо продовжувати нашу співпрацю з цією організацією (GRECO) для подальшого вдосконалення антикорупційного законодавства".

24 травня 2011 р. GRECO - група держав з протидії корупції Ради Європи - на своєму засіданні в Страсбурзі під головуванням Драго Коса зазначила провал України в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією та невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією за 13 напрямами.

Ніяких позитивних змін GRECO не зафіксувала ще по 10 пунктам антикорупційних ініціатив. Зокрема, не прийнятий модельний кодекс поведінки державних службовців і не врегульоване питання конфлікту інтересів чиновників, пов'язаних спільними родинними або діловими інтересами з бізнесом.

17 листопада 2011 р. GRECO рекомендувала Україна підвищити кримінальні санкції за базові злочини активного і пасивного хабарництва в публічному та приватному секторах.

У травні ц.р. звіт Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) про досягнення України в рамках виконання Стамбульського плану дій по боротьбі з корупцією показав, що Україна опинилася в числі останніх, серед країн Європи, які ведуть боротьбу з корупцією.

Згідно з представленим документом, основні недопрацювання української влади полягають у відсутності окремого державного органу, який би розслідував корупційні діяння, відсутності регулювання у сфері конфлікту інтересів на держслужбі, публічного контролю за витрачанням державних коштів та за сферою фінансування політичних партій.