ua en ru

Проект бюджету ЄС на 2013 р. схвалили з платежами на 132,7 млрд євро

Автор: RBC.UA
Рада ЄС із загальних справ вчора, 24 липня, схвалив проект бюджету Європейського Союзу на 2013 р. Про це повідомляє прес-служба представництва ЄС в Україну.

Рада ЄС із загальних справ вчора, 24 липня, схвалив проект бюджету Європейського Союзу на 2013 р. Про це повідомляє прес-служба представництва ЄС в Україну.

Міністри союзу погодилися з тим, що виплати не повинні перевищувати 2,9% порівняно з бюджетом 2012 р. У абсолютних цифрах бюджет ЄС на 2013 р. складе 132,7 млрд євро в платежах і 149,78 млрд євро в зобов'язаннях.

Пріоритетним статтями бюджету, на думку ради ЄС, є підтримання сталого економічного зростання, політика зближення і політика ЄС у сфері свободи, безпеки та правосуддя. Рішення Ради відкриває дорогу Кіпру, країні-голові, на початок переговорів з Європейським Парламентом, який, як очікується, розгляне бюджет ЄС в жовтні цього року.

Як повідомлялося, загальний борг Євросоюзу в I кварталі 2012 р. виріс до 83,4% ВВП проти 82,5% в IV кварталі 2011 р.

Нагадаємо, що бюджетний пакт, підписаний 2 березня 2012 р. тодішнім Президентом Франції Ніколя Саркозі та головами ще 24 країн ЄС (відмовилися підписати пакт тільки лідери Чехії та Великобританії), зобов'язує його учасників мати профіцитний або хоча б бездефіцитний бюджет, причому це правило має бути закріплено законодавчо. Витрати держав-учасниць пакту не можуть перевищувати його доходи більш ніж на 0,5% ВВП. Порушникам загрожує великий штраф (до 0,1% ВВП), кошти від якого повинні спрямовуватися в Стабфонд Євросоюзу. Додатково зазначається, що країни, державний борг яких перевищує 60% ВВП, зобов'язуються знижувати його як мінімум на 5% на рік. Для того щоб пакт, покликаний допомогти Європі вийти з боргової кризи, вступив в силу, його повинні ратифікувати щонайменше 12 країн. Як відомо, Франція відмовилася підтримувати бюджетний пакт після того, як перемогу на президентських виборах здобув соціаліст Франсуа Олланд.

У червні Євросоюз представив 10-річний план економічних реформ "На шляху до ефективнішого економічного та монетарного союзу" (Towards a Genuine Economic and Monetary Union). На відміну від бюджетного пакту, ініціативи влади ЄС є пропозиціями, а не жорстким набором вимог Брюсселя до держав ЄС. Документ, зокрема, передбачає розширення повноважень європосадовців з контролю рівня держборгу і бюджету країн зони євро аж до виписування штрафів порушників.

Для подолання боргової кризи в єврозоні лідери ЄС наприкінці червня прийняли на саміті Пакт зростання та зайнятості Євросоюзу. Угода дозволяє країнам єврозони виділити 500 млрд євро у фонд порятунку для рекапіталізації банків, минаючи національні бюджети. Це, однак, буде відбуватися тільки після того, як буде створений загальноєвропейський банківський наглядовий орган. Лідери ЄС також погодили пакет заходів вартістю близько 120 млрд євро, що сприятиме економічному зростанню. Вони зобов'язалися збільшити капітал Європейського інвестиційного банку (ЄЦБ) на 10 млрд євро, що має підвищити загальний обсяг кредитування на 60 млрд і фонду допомоги вразливим країнам. Ще 55 млрд євро "нашкребли" з невикористаних фондів ЄС і призначених для малих і середніх підприємств та зайнятості молоді. Головне завдання пакту про економічне зростання полягає в тому, щоб через ЄЦБ запустити серію цільових проектів зі створення і модернізації європейської інфраструктури, виділивши для цього приблизно 1% сумарного ВВП ЄС - близько 130 млрд євро. Пакт зростання та зайнятості має вступити в силу в кінці 2012 р.