ua en ru

Кемерон: Криза в єврозоні становить загрозу всій світовій економіці

Автор: RBC.UA
Єврозона представляє загрозу не тільки для Британії, яка зберігає власну валюту, а також загрозу всій світовій економіці, заявив прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон в день відкриття щорічної конференції правлячої Консервативної партії в Манчестері, повідомляє ВВС.

Єврозона представляє загрозу не тільки для Британії, яка зберігає власну валюту, а також загрозу всій світовій економіці, заявив прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон в день відкриття щорічної конференції правлячої Консервативної партії в Манчестері, повідомляє ВВС.

За його словами, європейські політики повинні вжити термінових заходів для стабілізації ситуації в європейських банках і "вибудувати необхідний захист, щоб єврозона могла впоратися зі своїми борговими проблемами".

Прем'єр-міністр Великобританії також заявив, що він не збирається скасовувати власні плани зі скорочення дефіциту у Великобританії, незважаючи на уповільнення темпів розвитку економіки.

Раніше міністр фінансів Великобританії Джордж Осборн заявляв, що зниження податків у Великобританії до загальних виборів в 2015 р. залежить від того, "як буде складатися економічна ситуація", для якої пріоритетом поки є скорочення бюджетного дефіциту.

За його словами, світова фінансова криза послужила причиною уповільнення економічного зростання, тому скорочення бюджетного дефіциту в країні займе більше часу, ніж планувалося, що ставить під питання швидке зниження податків. "Я повністю за низькі податки: вони сприяють розвитку підприємництва. Але я не з тих, хто буде бездумно знижувати податки на шкоду бюджету країни", - заявив глава мінфіну, додавши, що було б неефективно зараз знизити податки, щоб на наступний рік зіткнутися з гострою необхідністю їх знову підвищувати.

Нагадаємо, в травні 2010 р. правляча партія консерваторів на чолі з Кемероном прийняла пакет заходів суворої економії по скороченню бюджетного дефіциту, який на той момент складав рекордні для Великобританії 10% від обсягу ВВП.

21 липня 2011 р. лідери країн єврозони домовилися надати Європейському фонду фінансової стабільності (EFSF) право відкривати попереджувальні кредитні лінії і викуповувати державні облігації периферійних країн валютного блоку. Ці заходи повинні бути схвалені парламентами всіх держав єврозони. Законопроект був ратифікований парламентами Австрії, Німеччини, Словенії, Бельгії, Греції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Іспанії, Франції, Португалії та Фінляндії.

Раніше повідомлялося, що на думку міністра фінансів Словаччини Івана Міклоша, боргова криза в Європі поширилася і політикам необхідно бути готовим до можливості дефолту Греції.

"Необхідно мати чіткий план контрольованого банкрутства Греції і дій щодо стримування поширення боргової кризи в регіоні, якщо буде зроблено висновок, що ситуація в Афінах нестабільна", - сказав І. Міклош.

Крім того, згідно щоквартального опитування Bloomberg, невпевнені спроби світових регуляторів впоратися з борговими проблемами в ЄС і США довели інвесторів до крайнього песимізму. Дві третини опитаних вважають рецесію в зоні євро неминучою. Ще третина респондентів вважають, що економічний спад у Старому Світі призведе в рецесію весь світ. Все це приведе до нового сплеску соціальних заворушень. Економіку єврозони очікує рецесія протягом найближчих 12 місяців, вважають три чверті аналітиків і трейдерів.

Раніше всесвітньо відомий фінансист і мільярдер Сорос закликав до створення єдиного європейського казначейства, яке буде наділено повноваженнями як по оподаткуванню податками, так і по залученню коштів. Тільки це, на його думку, допоможе уникнути повторення глобальної кризи. Велика депресія зразка ХXI століття, яка, на думку Сороса, загрожує миру, буде спровокована затяжним борговою кризою в Греції. Уникнути такого розвитку подій дозволять лише радикальні заходи, на які поки не готові йти лідери розвинених європейських держав.

Сорос також висловлював думку, що ЄС має розробити процедуру виходу Греції з єврозони, що дозволить не переносить бюджетні проблеми однієї країни на весь Євросоюз.

Тим часом екс-глава Федеральної резервної системи США Алан Грінспен вважає загрозу падіння євро головним фактором ризику для всесвітньої економіки. На його думку, єдине співіснування 17 країн ЄС малоймовірно через надмірно великі відмінності між ними. «Європейські банки відчувають великі проблеми, оскільки тримають боргові зобов'язання країн, близьких до дефолту, таких як Греція», - підкреслив Грінспен.

Нагадаємо, до числа країн єврозони, що зазнають фінансових труднощів і відносяться до групи PIIGS відносяться Португалія, Ірландія, Італія, Греція та Іспанія. Саме ці держави доставляють найбільші проблеми своїм партнерам по валютному блоку, оскільки мають великий зовнішній борг і мало можливостей для його погашення (в основному через недостатнє зростання економіки).

Раніше повідомлялося, що МВФ був узгоджений початковий проект масштабного плану подолання боргової кризи в зоні євро. За неофіційною інформацією, МВФ вдалося, по-перше, узгодити час затвердження плану порятунку, а по-друге, визначити його основні параметри. За даними поінформованих джерел, заходи по виведенню єврозони з кризи можуть бути формалізовані на засіданні ради ЄС в Брюсселі наприкінці жовтня цього року, а потім - в ході саміту "великої двадцятки" в Каннах, призначеного на початок листопада.

При цьому сам план порятунку європейської економіки включає серед іншого списання 50% суверенного боргу Греції, а також значне збільшення Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), який зараз становить 440 млрд євро, але може досягти близько 2 трлн.