ua en ru

Сорос закликав ЄС створити єдине міністерство фінансів і рекапіталізувати банки

Автор: RBC.UA
Регулятори втратили контроль над економічною кризою, а фінансові ринки підштовхують світ до депресії. Про це заявив в п'ятницю Джордж Сорос, закликавши Євросоюз створити єдине міністерство фінансів, рекапіталізувати банки та захистити вразливі держави, передає Reuters.

Регулятори втратили контроль над економічною кризою, а фінансові ринки підштовхують світ до депресії. Про це заявив в п'ятницю Джордж Сорос, закликавши Євросоюз створити єдине міністерство фінансів, рекапіталізувати банки та захистити вразливі держави, передає Reuters.

Сорос, американський фінансист, голова Soros Fund Management сказав, що найважливішим завданням є "встановлення захисту від можливого поширення грецької дефолту".

"Оскільки досягнення угоди про створення єдиного міністерства фінансів єврозони займе багато часу, державам-членам блоку в цей період доведеться звертатися до ЄЦБ (Європейському центробанку), щоб заповнити цей вакуум", - написав Сорос в статті, опублікованій в газеті Financial Times.

"І банки, і облігації таких країн, як Італія і Іспанія необхідно захищати... Щоб полегшити тиск на державні облігації таких країн, як Італія, ЄЦБ потрібно знизити дисконтну ставку", - зазначив інвестор.

Сорос вважає, що ЄЦБ таким чином заохотить країни фінансувати самих себе за допомогою казначейських векселів, куплених банками. Банки зможуть потім на певному етапі переврахувати ці векселі в Центробанку, дозволяючи країнам рефінансувати борги приблизно за один відсоток на рік під час аварійного режиму".

"Ні ЄЦБ, ні EFSF (Європейський фонд фінансової стабілізації) не повинні більше купувати облігації на ринку", - вважає фінансист.

EFSF, на його думку, потрібно використовувати, щоб страхувати і рекапіталізувати банки, яким потім доведеться підтримувати кредитні потоки під керівництвом та наглядом ЄЦБ.

"Ці заходи дозволять Греції оголосити дефолт, не провокуючи глобальний спад, - написав Сорос. - Це означає, що Греція буде змушена оголосити дефолт... Як Греція впорається з цим, буде залежати від греків", - підкреслив експерт.

Раніше всесвітньо відомий фінансист і мільярдер Сорос закликав до створення єдиного європейського казначейства, яке буде наділено повноваженнями як по оподаткуванню податками, так і по залученню коштів. Тільки це, на його думку, допоможе уникнути повторення глобальної кризи. Велика депресія зразка ХXI століття, яка, на думку Сороса, загрожує миру, буде спровокована затяжним борговою кризою в Греції. Уникнути такого розвитку подій дозволять лише радикальні заходи, на які поки не готові йти лідери розвинених європейських держав.

Сорос також висловлював думку, що ЄС має розробити процедуру виходу Греції з єврозони, що дозволить не переносить бюджетні проблеми однієї країни на весь Євросоюз.

При цьому лідери Франції та Німеччини не підтримують ідею випуску облігацій єврозони (також одна з пропозицій Сороса), що пояснюється тим, що у разі подібної емісії фінансове навантаження на країни з сильною економікою різко збільшаться. В даний час Берлін і так виступає головним донором периферійних країн ЄС, що стоять на межі банкрутства.

Тим часом екс-глава Федеральної резервної системи США Алан Грінспен вважає загрозу падіння євро головним фактором ризику для всесвітньої економіки. На його думку, єдине співіснування 17 країн ЄС малоймовірно через надмірно великі відмінності між ними. «Європейські банки відчувають великі проблеми, оскільки тримають боргові зобов'язання країн, близьких до дефолту, таких як Греція», - підкреслив Грінспен.

Нагадаємо, до числа країн єврозони, що зазнають фінансових труднощів і відносяться до групи PIIGS відносяться Португалія, Ірландія, Італія, Греція та Іспанія. Саме ці держави доставляють найбільші проблеми своїм партнерам по валютному блоку, оскільки мають великий зовнішній борг і мало можливостей для його погашення (в основному через недостатнє зростання економіки).