ua en ru

"Південний потік": стартувало будівництво чергового газопроводу в обхід України

Автор: RBC.UA
Консорціум South Stream A.G. розпочав процес будівництва газопроводу "Південний потік". Символічне зварювання першого стику "Південного потоку" відбулося в районі Анапи. В урочистій церемонії запуску будівництва взяв участь Президент РФ Володимир Путін. Як відомо, газопровід "Південний потік" покликаний диверсифікувати шляхи доставки російського газу до Європи, минаючи країни-транзитери, зокрема Україну.

Консорціум South Stream A.G. розпочав процес будівництва газопроводу "Південний потік". Символічне зварювання першого стику "Південного потоку" відбулося в районі Анапи. В урочистій церемонії запуску будівництва взяв участь Президент РФ Володимир Путін.

Читайте також: Туреччина не планує брати участь у проекті "Південний потік"

Як відомо, газопровід "Південний потік" покликаний диверсифікувати шляхи доставки російського газу до Європи, минаючи країни-транзитери, зокрема Україну. Мета проекту - обійти Україну, цінові суперечки РФ з якою вже кілька разів ставили під загрозу газовий експорт до Європи.

Коментуючи запуск проекту, Путін висловив упевненість, що даний газопровід створить надійні умови для забезпечення російським газом основних споживачів у країнах Південної Європи. Російський лідер запевнив, що будівництво газопроводу буде вестися із застосуванням найсучасніших технологій і з дотриманням всіх екологічних стандартів.

Читайте також: "Газпром" інвестує 2 млрд дол. у збільшення транзиту газу через Білорусь на 30%

Раніше сьогодні глава "Газпрому" Олексій Міллер повідомив, що компанія розподілила весь обсяг газу з проекту "Південний потік". "Проект абсолютно затребуваний ринком. Всі обсяги, які по ньому будуть транспортуватися, а це 63 млрд куб. м газу, розподілено", - зазначив Міллер в інтерв'ю телеканалу "Росія 24".

"Південний потік": стартувало будівництво чергового газопроводу в обхід України

Морська ділянка газопроводу "Південний потік" пройде по дну Чорного моря від компресорної станції "Руська" на російському узбережжі до узбережжя Болгарії. Загальна довжина чорноморської ділянки складе більше 900 км, максимальна глибина - більше 2 км, проектна потужність - 63 млрд куб. м. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро припадає на морську частину.

Читайте також: "Транзит газу через Україну скоротиться на 24-35% до кінця року", - джерело в "Газпромі"

Для реалізації морської частини труби засновано компанію спеціального призначення South Stream Transport AG. Частка участі ВАТ "Газпром" у проекті морського газопроводу складає 50%, італійської компанії ENI - 20%, німецької Wintershall Holding GmbH і французької EDF - по 15%.

Зазначимо також, що ENI не виключає отримання по "Південному потоку" всього газу, законтрактованого в Газпрому".

"Південний потік": стартувало будівництво чергового газопроводу в обхід України

Раніше повідомлялося, що компанія South Stream Transport B.V. розраховує провести тендерні процедури з укладки морської частини газопроводу "Південний потік" протягом 2013 р. Безпосередньо укладка глибоководної частини труби запланована на 2014 р.

Читайте також: Надходження рентної плати за транзит газу заплановані на рівні 2,168 млрд грн, - проект держбюджету-2013

Після виходу газопроводу з Чорного моря його подальший маршрут пройде через території Болгарії, Сербії (з газопроводами-відводами на Боснію і Герцеговину, а також Хорватію), Угорщини, Словенії та завершиться на півночі Італії (м. Тарвізіо).

Перші поставки газу до Європи по "Південному потоку" заплановано на кінець 2015 р. Проект передбачає спорудження чотирьох ниток газопроводу. Після введення в експлуатацію першої з них наприкінці 2015 р. з інтервалом в один рік будуть введені дві нитки газопроводу, а потім ще одна. Завершення будівництва усіх чотирьох ниток планується до початку 2017 р. На повну проектну потужність у 63 млрд куб. м газу на рік планується вийти до 2019 р.

Читайте також: Україна має намір скоротити закупівлю газу у 2013 р. у "Газпрому" до 18-20 млрд куб. м, - "Нафтогаз"

Нагадаємо, в підписаній "Нафтогазом" і "Газпромом" у січні 2009 р. 11-річній угоді про транзит природного газу відсутні пункти про мінімальний гарантований обсяг транзиту та штрафні санкції за його недотримання.

Міненерговугілля висловило стурбованість тим, що через запуск першої черги обхідного газопроводу "Північний потік" і більш повного використання підконтрольних "Газпрому" білоруських газопроводів обсяги транзиту російського газу через Україну продовжують знижуватися.

Читайте також: Модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро, - Азаров

Як повідомлялося раніше, Україна за 11 місяців 2012 р. зменшила транзит газу до країн Західної Європи на 21,25% - до 72 млрд 639,23 млн куб. м. Загалом Україна за 11 місяців 2012 р. зменшила транзит газу на 20,72% - до 75 млрд 304,02 куб. м. Транспортування газу для споживачів України зменшилося на 8,92% - до 41 млрд 549,68 мл куб. м. Транспортування газу до країн СНД зменшилося на 2,83% - до 2 млрд 664,79 млн т.

"Газпром" систематично намагається зменшити значення української ГТС у своєму транзиті газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС у транзиті російського газу до нуля.