ua en ru

"Південний потік" створить надійні умови для постачання російським газом основних споживачів в Південній Європі, - Путін

Газопровід "Південний потік" створить надійні умови для постачання російським газом основних споживачів в країнах Південної Європи, упевнений Президент РФ Володимир Путін. З такою заявою він виступив сьогодні під Анапою, відкриваючи церемонію початку будівництва морської ділянки даного трубопроводу.

"Ми сьогодні приступаємо до практичної реалізації одного з найбільших інфраструктурних проектів - будівництва газотранспортної системи по дну Чорного моря. Разом з "Північним потоком", такою ж системою по Балтиці, "Південний потік" створить умови для надійного, безумовного постачання російським газом наших основних споживачів в Європі. В даному випадку Південній Європі", - відзначив глава держави.

Путін вказав, що "Південний потік" є по-справжньому міжнародним проектом. Так, на першому етапі газопостачання здійснюватиметься в шести державах, а в реалізації проекту беруть участь партнери із Західної Європи - Німеччини, Франції, Італії. "Цей проект отримав політичну підтримку у всіх країнах-партнерах", - нагадав він, додавши, що підписані всі необхідні міжурядові угоди і прийняті всі інвестрішення.

"Я хочу подякувати всім нашим партнерам за розуміння важливості цієї спільної роботи. Упевнений, що вона буде успішною", - сказав Путін, віддавши команду зварити перший стик "Південного потоку".

Путін завірив присутніх, що будівництво газопроводу вестиметься із застосуванням найсучасніших технологій і з дотриманням всіх екологічних стандартів. Він нагадав, що на "Північному потоці" впродовж всієї труби на дні Балтійського моря стоять численні датчики, які посилають інформацію в реальному часі на супутник, звідки вона надходить всім зацікавленим країнам. Аналогічна система стоятиме і на "Південному потоці", пообіцяв Путін, унеможлививши якого-небудь екологічного збитку Чорному морю.

Морська ділянка газопроводу "Південний потік" пройде по дну Чорного моря від компресорної станції "Російська" на російському побережжі до побережжя Болгарії. Загальна протяжність чорноморської ділянки складе більше 900 км, максимальна глибина - більше 2 км, проектна потужність - 63 млрд куб. м. Орієнтовна вартість "Південного потоку" оцінюється в 15,5 млрд євро, з яких близько 10 млрд євро доводиться на морську частину. Для реалізації морської частини проекту установлена компанія спеціального призначення South Stream Transport AG. Частка участі ВАТ "Газпром" в проекті морського газопроводу складає 50%, італійської ENI - 20%, німецької компанії Wintershall Holding GMBH і французької EDF - по 15%.

Раніше повідомлялося, що компанія South Stream Transport B.V. розраховує провести тендерні процедури з укладення морської частини газопроводу "Південний потік" протягом 2013 р. Безпосередньо укладання глибоководної частини труби заплановане на 2014 р.

Після виходу газопроводу з Чорного моря його подальший маршрут пройде через території Болгарії, Сербії (з газопроводами-відведеннями на Боснію і Герцеговину, а також Хорватію), Угорщини, Словенії і завершиться на півночі Італії (м. Тарвізіо).
Перші постачання газу в Європу по "Південному потоку" заплановані на кінець 2015 р. Проект припускає спорудження чотирьох ниток газопроводу. Після введення в експлуатацію першої з них в кінці 2015 р. з інтервалом в один рік будуть введена дві нитки газопроводу, а потім ще одна. Завершення будівництва всіх чотирьох ниток планується на початок 2017 р. На повну проектну потужність в 63 млрд куб. м газу в рік планується вийти до 2019 р.

Газопровід "Південний потік" покликаний диверсифікувати шляху доставки російського газу в Європу, минувши країни-транзитери, зокрема Україну.

Читайте також: "Південний потік" - Туреччина не планує брати участь в проекті