ua en ru

"Південний потік": Сьогодні стартує будівництво чергового газопроводу в обхід України (фото)

Автор: RBC.UA
Сьогодні, 7 грудня 2012 р., на території компресорної станції "Російська" (РФ) відбудеться урочиста церемонія зварювання першого стику газопроводу "Південний потік".

Сьогодні, 7 грудня 2012 р., на території компресорної станції "Російська" (РФ) відбудеться урочиста церемонія зварювання першого стику газопроводу "Південний потік".

Нагадаємо, в підписаному "Нафтогазом" і "Газпромом" в січні 2009 р. 11-літньому угоді про транзит природного газу відсутні пункти про мінімальний гарантований обсязі транзит і штрафних санкціях за його невиконання.

Минэнергоугля висловило стурбованість тим, що з-за запуску першої черги обхідного газопроводу "Північний потік" і більш повного використання підконтрольних "Газпрому" білоруських газопроводів обсяги транзиту російського газу через Україну продовжують знижуватися.

Як повідомлялось раніше, Україна за 11 місяців 2012 р. зменшила транзит газу в країни Західної Європи на 21,25% - до 72 млрд 639,23 млн куб. м. Всього Україна за 11 місяці 2012 р. зменшила транзит газу на 20,72% - до 75 млрд 304,02 куб. м. Транспортування газу для споживачів України зменшилося на 8,92% - до 41 млрд 549,68 мл куб. м. Транспортування газу в країни СНД зменшилося на 2,83% - до 2 млрд 664,79 млн т.

Читайте також: Міненерговугілля має жорстко відреагувати на підтримку Енергетичним співтовариством будівництва "Південного потоку", - експерти

"Газпром" систематично намагається зменшити значення української ГТС у своєму транзиті газу європейським споживачам. Зокрема, в "Газпромі" мають намір, після реалізації всіх запланованих газотранспортних проектів ("Південний" і "Північний" потоки), звести значення української ГТС в транзиті російського газу до нуля.

Читайте також: "Транзит газу через Україну скоротиться на 24-35% до кінця року", - джерело в "Газпромі"

У свою чергу в Європейській комісії заявляють, що з огляду на зростаючі потреби в природному газі, українська ГТС залишатиметься важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент.

Положення з ГТС України ускладнюється тим, що Росія створює "обхідні коридори" для транзиту газу - "Північний потік" з можливою третьою і четвертою гілкою і "Південний потік". Однак, на думку експертів, глибока модернізація української газотранспортної системи (ГТС), що за оцінками як вітчизняних, так і європейських фахівців коштує близько 5,3 млрд дол, окупиться раніше, ніж може бути введений в експлуатацію "Південний потік". За словами міністра економічного розвитку і торгівлі України Петра Порошенка, в модернізації української ГТС зацікавлені шведські компанії.

Читайте також: Модернізація української ГТС обійдеться в 4,5 млрд євро, - Азаров

"Газпром" і Eni почнуть будувати північну сухопутну гілку газопроводу "Південний потік", потім - південну, через Адріатику на південь Італії, заявив раніше генеральний керуючий Eni Паоло Скароні. Північна гілка газопроводу пройде через Болгарію, Сербію і Австрію. Морську ділянку "Південного потоку" прокладуть по дну Чорного моря від компресорної станції "Руська" на російському узбережжі до узбережжя Болгарії.

Загальна довжина чорноморської ділянки газопроводу складе близько 900 км, максимальна глибина прокладки - близько 2 км, проектна потужність - 63 млрд куб. м газу на рік.

Читайте також: Газопровід "Південний потік" може бути прокладений до Республіки Сербська, - "Газпром"

"Південний потік": Сьогодні стартує будівництво чергового газопроводу в обхід України (фото)

Проект "Південний потік" через акваторію Чорного моря здійснюють для перерозподілу шляхів поставок російського природного газу до країн Південної і Центральної Європи. На сухопутну частину проекту Росія підписала міжурядові угоди з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією. Частка "Газпрому" у проекті становить 50%, італійської Eni - 20%, німецької Wintershall Holding GmbH і французької EDF - по 15%.

Будівництво розпочнеться 7 грудня одночасно у двох точках: на російському березі Чорного моря і в Сербії. Мета проекту - обійти Україну, цінові суперечки РФ з якою вже кілька разів ставили під загрозу газовий експорт до Європи.

Як повідомляється, 1,5 тис. км труб, з яких 925 км пройдуть дном моря (здебільшого - на глибині близько 2 км) у грудні 2015 р., дозволять прокачати 15,75 млрд куб. м газу щорічно територією Болгарії, Сербії, Угорщини та Словенії. Як зазначив глава департаменту управління проектами "Газпрому" Леонід Чугунов, потім новий експортний коридор буде розширений у чотири рази до 63 млрд куб. м на рік.

"Південний потік": Сьогодні стартує будівництво чергового газопроводу в обхід України (фото)