ua en ru

Приєднання України до МС і ЄЕП підвищить величину інтеграційного ефекту до 773 млрд дол., - експерт

Приєднання України до Митного союзу і Єдиного економічного простору (ЄЕП) Російської Федерації, Білорусії і Казахстану дасть збільшення інтеграційного ефекту до 773 млрд дол., що становить близько третини сумарного ВВП чотирьох держав. При цьому приріст ВВП України оцінюється в 34% сучасного рівня ВВП. Про це в ході засідання круглого столу в Сімферополі, присвяченого економічним аспектам стратегічного вибору України в питаннях взаємодії з країнами ЄврАзЕС, повідомив радник комісії Митного союзу Сергій Ткачук, передає кореспондент РБК-Україна.

За його даними, розрахунки по інтегрованій моделі міжгалузевого балансу, проведені Інститутом народногосподарського прогнозування РАН, показують, що в 10-річній перспективі інтеграційний ефект формування Митного союзу і Єдиного економічного простору Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Казахстан оцінюється в розмірі близько 300 і 400 млрд долл. приросту їх сукупного ВВП відповідно (що еквівалентно збільшенню ВВП кожної з держав-учасниць на 12-18%).

Як зазначив Ткачук, згідно з цими ж розрахунками, приєднання України до Митного союзу і ЄЕП дасть збільшення цього ефекту до 773 млрд дол., що становить близько третини сумарного ВВП чотирьох держав. При цьому приріст ВВП України оцінюється в 34% сучасного рівня ВВП.

"Як показують розрахунки, участь України в Митному союзі і ЄЕП підвищує величину інтеграційного ефекту більш ніж в півтора рази. Таке істотне збільшення інтеграційного ефекту пояснюється розширенням ринку взаємного товарообміну продукцією обробних галузей промисловості та сільського господарства, які складають основну частину української економіки, пов'язаної з Росією, Білоруссю і Казахстаном тисячами коопераційних зв'язків, особливо в машинобудуванні. У ціні українських машинобудівних виробів частка російської комплектації становить від 30 до 80%, і отже, економічне зростання на Україну надає потужний позитивний ефект і на зростання російської економіки", - зазначив Ткачук.

При цьому, за його словами, негайний ефект досягається у взаємній торгівлі, що звільняється від митних, технічних, захисних та інших бар'єрів. За рахунок поліпшення умов доступу на російський ринок вуглеводнів українські споживачі, згідно договірно-правовій базі Митного союзу, отримають 4-5 млрд дол., за іншими сировинним товарам - ще 1-2 млрд дол. Скасування вилучень з режиму вільної торгівлі принесе Україні 0,3 млрд дол., скасування обмежувальних заходів у торгівлі - 1,3 млрд дол. Усунення ветеринарних, санітарних і фітосанітарних обмежень принесе Україні 1-2 млрд дол.

Крім того, як зазначив експерт, ефект від вільного доступу на ринок послуг, включаючи послуги залізниці та трубопровідного транспорту на умовах національного режиму, згідно договірно-правовій базі Єдиного економічного простору, дасть Україні серйозні конкурентні переваги, які оцінюються в сотні млн дол.

Зазначимо, експерт Інституту економіки і прогнозування НАН України Лідія Шинкарук раніше заявила, що ефект від створення ЄЕП і приєднання до нього України може оцінюватися в 1,1 трлн дол. на період 2011-2030 рр.