ua en ru

Уряд не затвердив ТЕО обґрунтування LNG-терміналу, - Каськів

Уряд не підтримав постанову постанову про затвердження техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) національного проекту LNG-термінал, незважаючи на підтримку віце-прем`єра Сергія Тігіпка та міністра енергетики Юря Бойко. Це у розмові з РБК-Україна підтвердив голова Держінвестпроекту Владислав Каськів.

Каськів не став більш детально коментувати відповідне рішення уряду, додавши лише, що рішення про відмову прийнято без аргументації. Він також визнав, що якщо таке рішення не буде прийнято урядом в найближчі дні, це зруйнує існуючі домовленості з ' інвесторами та світовими постачальниками зрідженого газу, що суперечить рішенню Президента Віктора Януковича, який указом «Про Національний план дій на 2012 рік» визначив жорсткі терміни реалізації цього проекту.

Раніше Каськів повідомляв, що розробником ТЕО є провідна європейська інжинірингова компанія «Sосоіп», яка проектувала 7 діючих LNG-терміналів у світі та є підрозділом групи «Gas Natural Fenosa».

Інвестиційний конкурс, який передбачав залучення інвесторів з числа провідних енергетичних компаній до реалізації LNG-терміналу мав відбутися на початку вересня ц.р. LNG-термінал передбачає спорудження терміналу з прийому та регазифікації скрапленого газу в Одеській області в обсязі 10 млрд куб газу (близько 25% відсотків від всієї кількості імпорту закупленого в РФ газу у 40,2 млрд куб. м) неподалік від входу до порту «Южний». Головна мета проекту - диверсифікація джерел енергопостачання та посилення енергетичної безпеки України.

Незалежний експерт з питань енергетики Валентин Землянський зазначив, що LNG-термінал дасть можливість знизити споживання російського газу до 5 млрд куб. м і зекономити до 2 млрд куб. м на рік. «Що стосується дорікань у тому, що кошти, залучені під державні гарантії, становлять до 30% вартості проекту, то вони не об'єктивні. В Україні значна кількість проектів в енергетиці реалізуються в умовах, коли кошти на 100% залучалися під державні гарантії», - зазначив Землянський.

«Що стосується гальмування Кабміном постанови по затвердженню ТЕО, то наряду з іншими факторами не можна виключати, що уряд таким чином дає сигнал російському керівництву щодо можливості продовження газових переговорів. З іншого боку, під час нещодавніх консультацій у Москві, вимогу щодо призупинення проекту терміналу (як умову продовження газових переговорів) міг отримати міністр економіки Петро Порошенко. Не виключено, що мова йшла про поступки з боку Росії не тільки у газовому питанні, а й у інших галузях економіки. Не тількі чинний міністр економіки, який свого часу розвинув серьозний бізнес у кондитерській та машинобудівний сферах, а й представники інших галузей вітчизняної економіки потерпають від витіснення українських товарів. Тому не виключено, що економічний блок уряду вирішив напередодні виборів малою кров'ю в енергетиці повернути позиції українського великого бізнесу на російському ринку», - припустив Землянський.