ua en ru

Moody's: Після часткової лібералізації курсу, білоруський рубль може опуститися до долара на 30-50%

Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service очікує девальвації білоруського рубля до долара на 30-50% після часткової лібералізації курсу, анонсованої в кінці серпня 2011 Відповідна позиція експертів агентства Moody's міститься в щотижневому звіті Weekly Credit Outlook.
Одночасно в документі зазначається, що лібералізація обмінного курсу позитивно позначається на суверенному кредитному рейтингу Білорусії, так як вона допомагає усунути дві проблеми, які в першу чергу викликали валютна криза, а саме - величезний дефіцит торгового балансу і припинення зовнішнього фінансування з боку Росії та Міжнародного валютного фонду (МВФ) до тих пір, поки регульована державою економіка країни не почне функціонувати відповідно до механізмами ринку.
За минулий рік офіційні валютні резерви Білорусії, за винятком золота та СДР (спеціальні права запозичення), скоротилися з 3 млрд дол. до 1,5 млрд дол., частково через те, що вони використовувалися для фінансування імпорту. У травні 2011 р. Білорусь з дефіцитом торговельного балансу не змогла забезпечити достатнього рівня зовнішнього фінансування, щоб заповнити резерви. І влада ухвалила рішення девальвувати білоруський рубль на 36% - до курсу 4 тис. 930 білоруських рублів за дол. з 3 тис. 155 білоруських рублів за дол. З тих пір білоруський рубль ще знецінився по відношенню до долара, досягнувши курсу 5 тис. 152 рубля за долар. При цьому неофіційний курс обміну білоруського рубля на тлі очікувань подальшої девальвації наблизився до позначки 7-8 тис. білоруських рублів за дол.
Лібералізація валютного курсу поступово приведе до ослаблення білоруського рубля до поточного неофіційного курсу, впевнені в Moody's. Як і у випадку з травневої девальвацією, лібералізація курсу розжене інфляцію, яка і так близька до позначки 50%, і збільшить вартість обслуговування боргу в іноземній валюті, що призведе до зростання частки кредитів, що не обслуговуються, в білоруських банках (тому девальвація надає негативний вплив на рейтинги банківської системи).
Нагадаємо, наприкінці серпня 2011 р. Президент Білорусії Олександр Лукашенко зажадав, починаючи з середини вересня 2011 р., відкрити на валютно-фондової біржі додаткову сесію, на якій курс білоруського рубля буде визначатися на основі попиту і пропозиції. Разом з тим на основній сесії валюта буде продаватися за пільговим курсом лише для оплати за газ, електроенергію та інші невідкладні платежі. Одночасно прем'єр-міністр Білорусі Михайло Мясникович пояснив, що вважає можливим вихід на єдиний обмінний курс білоруського рубля протягом одного-двох місяців (до вересня-жовтня 2011 р.)