ua en ru

Лукашенко: Білорусія хоче продати "Беларуськалій" за 30 млрд дол. на міжнародному конкурсі

Президент Білорусії, яка переживає найважчу за останні десять років фінансову кризу, пообіцяв продати міноритарний пакет "Беларуськалія" на міжнародному конкурсі і підтвердив колишню оцінку компанії в 30 млрд дол., передає Reuters.

"Сьогодні "Беларуськалій" китайці хочуть купити, індуси, дві західні компанії, росіяни. Ми виставляємо на конкурс, хто дасть кращі умови - тому готові продати", - сказав Лукашенко журналістам у Мінську.

"Якщо його не куплять за цією ціною, ми переживати не будемо. Від контролю над ним ми ніколи не відмовимося", - додав він.

Білорусія раніше думала продати пакет "Беларуськалия", однієї з найбільших компаній країни, інвесторові, а потім обіцяла закордонне IPO цієї компанії, що займає 15% світового виробництва калійних добрив.

На прес-конференції в п'ятницю Лукашенко заявив, що не зміг домовитися з потенційним російським покупцем, оскільки компанія запропонувала йому хабар в обмін на зниження вартості угоди.

"Ми не проти приватизації. Ми чітко сказали - ціна мінімум 30 млрд дол. Ця ціна вже підтверджена російським Ощадбанком... Ось бізнес в Росії - вони готові дати хабара 2 млрд дол., але 15 млрд дол. заплатити", - сказав Лукашенко, не назвавши компанію, яка безуспішно схиляла його піти на корупційний злочин.

Пакет "Беларуськалія" був також предметом переговорів про надання Білорусії кредиту російським Ощадбанком - спочатку Мінськ обговорював отримання 2 млрд дол. від найбільшого держбанку РФ і німецького Deutsche Bank під заставу 35% найціннішого білоруського активу. Однак наприкінці вересня Білорусія відмовилася закладати пакет "Беларуськалія" і попросила РФ вдвічі знизити обсяг позики, а в якості забезпечення запропонувала 51% одного з двох своїх НПЗ - Нафтана.

Щоб збільшити надходження валюти в країну, Лукашенко розширив список компаній, які зобов'язані продавати 30% валютної виручки за офіційним курсом через біржу, включивши в нього найбільшого експортера країни "Беларуськалій".

Фінансова криза, яка призвела до девальвації рубля на 60%, змусила білоруську владу задуматися над приватизацією держвласності. Мінськ обговорює продаж "Газпрому" 50% "Бєстрансгазу" і має намір провести 1 грудня конкурс з продажу 51% у СП з російським МТС.