ua en ru

Партія Регіонів


Девіз:
"Сильні регіони! Міцна держава! Заможні люди!"

Партія регіонів була заснована 26 жовтня 1997 р. під назвою Партія регіонального відродження України (ПРВУ). У той день делегати, що представляли 21 область країни, міста Київ і Севастополь, вперше публічно заявили про утворення нової політичної партії. З'їзд також прийняв статут ПРВУ. Головою партії був обраний мер міста Донецька Володимир Рибак.

За результатами парламентських виборів 1998 р. по багатомандатному округу за представників ПРВУ було віддано близько 241 тис. голосів, що становило 0,9%. З таким результатом ПРВУ зайняла 19 місце з 30 партій, які брали участь у виборах. У мажоритарних округах партія висунула 46 кандидатів, але значного результату не отримала. На виборах в 1998 р. ПРВУ подолала 4% бар'єр тільки в Чернівецькій області.

Вже на початковому етапі створення ПРВУ мала свої осередки у всіх областях України, Автономній Республіці Крим, містах Київ і Севастополь. Її позицію у Верховній Раді захищала депутатська група "Відродження регіонів".

13 березня 1999 р. на першому етапі ІІ з'їзду ПРВУ було прийнято рішення обрати Головою партії терміном на 3 роки Володимира Рибака. З'їзд доручив йому також очолити Політраду та Політвиконкому партії. У числі головних результатів роботи з'їзду - прийняття програми Партії і рішення про участь ПРВУ в президентських виборах 1999 р. через підтримку кандидатури Леоніда Кучми. Було рекомендовано Кучмі включити в свою передвиборну програму пропозиції ПРВУ, у тому числі про надання російській мові статусу офіційної.

8 червня 1999 р. ПРВУ підписала угоду про створення блоку політичних партій на підтримку Кучми на виборах Президента України. Партія увійшла в блок "Наш вибір - Леонід Кучма!".

У липні 2000 р. головами п'яти політичних партій - Партії регіонального відродження України, Партії солідарності України, Партії праці, Всеукраїнської партії пенсіонерів і Політичної партії "За красиву Україну" було оголошено про досягнення принципової згоди щодо об'єднання названих партій в єдину політичну силу.

17 листопада 2000 р. III позачерговий з'їзд Партії регіонального відродження України, розглянувши питання порядку денного, прийняв рішення про реорганізацію ПРВУ шляхом приєднання до неї Партії праці, Політичної партії "За красиву Україну", Партії солідарності України, Всеукраїнської партії пенсіонерів, підтримавши рішення з'їздів цих партій щодо їх реорганізації. З'їзд надав об'єднаної партії нову назву - Партія регіонального відродження "Трудова солідарність України". Об'єднувальний з'їзд партій відбувся 18 листопада 2000 р. Він, зокрема, обрав керівні органи - Політраду, Президію Політради, контрольно-ревізійну комісію, співголів партії, його секретаря та керівника апарату.

Очолив новостворену Партію регіонального відродження "Трудова солідарність України" тріумвірат співголів - Валентин Ландік, Петро Порошенко та Володимир Рибак. До президії партії увійшли також Микола Азаров, Геннадій Самофалов, Леонід Черновецький та Юхим Звягильський.

3 березня 2001 р. на позачерговому з'їзді партія змінила назву на нинішню - Партія регіонів, а також обрала нового лідера, яким став голова Державної податкової адміністрації України Микола Азаров. З'їзд затвердив програму, а також зміни та доповнення до статуту партії.

А вже через кілька днів у Верховній Раді була створена нова фракція, яка увійшла до складу парламентської більшості, - "Регіони України".

21 лютого 2001 р. Міністерством юстиції України зареєстровано нову назву партії - Партія регіонів України.

29 листопада 2001 р. голови п'яти політичних партій - Микола Азаров (Партія регіонів), Михайло Гладій (Аграрна партія України), Анатолій Кінах (Партія промисловців і підприємців України), Валерій Пустовойтенко (Народно-демократична партія України) і Сергій Тігіпко ("Трудова Україна") - виступили із заявою, в якій оголосили про спільну участь у парламентських виборах 2002 р. у форматі виборчого блоку демократичних сил "За Єдину Україну!" і підписали відповідну угоду.

14 грудня 2001 р. відбувся IV з'їзд партії. Підтримано рішення про створення виборчого блоку "За Єдину Україну!" і висунення кандидатури керівника Адміністрації Президента України Володимира Литвина лідером виборчого блоку. Внесені зміни до складу Президії і Політради партії. Першим заступником голови Партії регіонів обраний Андрій Клюєв (перший заступник голови Донецької облдержадміністрації); заступником обрано керівника Центрального апарату Партії регіонів Володимир Пєхоту. Голова партії (голова Державної податкової адміністрації України) Микола Азаров з метою припинення політичних спекуляцій і звинувачень у використанні адміністративного ресурсу під час передвиборної кампанії призупинив членство в Партії регіонів і склав із себе повноваження голови партії. Обраний новий голова - віце-прем'єр-міністр України Володимир Семиноженко. Виключені з партії народні депутати України Петро Порошенко і Віктор Король згідно поданих ними заяв.

На парламентських виборах 2002 р. по багатомандатному виборчому округу блок "За Єдину Україну!" підтримали 11,81% виборців (3 млн 51 тис. 56 голосів). Блок зайняв 3 місце серед 33 учасників. Обрано 35 депутатів за партійними списками (4 члени Партії регіонів), 29 членів Партії регіонів обрано по одномандатних округах.

На другому місяці роботи новообраної Верховної Ради найбільше парламентське утворення - "За Єдину Україну!" - трансформувалося в коаліцію депутатських фракцій і груп. Партію регіонів у Верховній Раді представляли депутатські фракції "Регіони України" (голова фракції - Раїса Богатирьова) і депутатська група "Європейський вибір" (керівник групи - Володимир Пєхота).

У листопаді 2002 р. депутатська фракція "Регіони України" і парламентська група "Європейський вибір" висунули кандидатуру Віктора Януковича - члена Партії регіонів, голови обласної державної адміністрації Донецької області - на посаду прем'єр-міністра України. Пізніше кандидатура Януковича була схвалена Президентом.

У грудні 2002 р. прем'єр-міністр Віктор Янукович, голова Верховної Ради Володимир Литвин і представники 9 фракцій і груп парламентської більшості, включаючи "Регіони України" і "Європейський вибір", підписали "Політичну угоду про співпрацю і солідарності", вперше в новітній історії України створивши парламентсько-урядову коаліцію.

На початку 2003 р. Партія регіонів вже була однією з найбільших партій України. В її лавах нараховувалося понад 560 тис. членів, які працювали в 27 регіональних, 680 районних і міських парторганізаціях. Активно діяло і розвивалося молодіжне крило партії - Всеукраїнська молодіжна громадська організація "Союз молоді регіонів України" на чолі з Віталієм Хомутинником.

19 квітня 2003 р. у Києві відбувся V черговий з'їзд Партії регіонів. З'їзд обрав головою партії прем'єр-міністра України Віктора Януковича.

У листопаді 2003 р. депутатська фракція "Регіони України" і група "Європейський вибір" на спільному засіданні прийняли рішення про реорганізацію шляхом об'єднання в депутатську фракцію "Регіони України".

4 липня 2004 р. в Запоріжжі пройшов VI з'їзд Партії регіонів. На ньому в якості єдиного кандидата на президентських виборах був висунутий голова Партії регіонів, прем'єр-міністр України Віктор Янукович.

У першому турі президентських виборів, який відбувся 31 жовтня 2004 р., як і очікувалося, два кандидата фінішували з величезним відривом від інших 24 суперників. За Віктора Ющенка віддали свої голоси 39,90%, за Віктора Януковича - 39,26%.

Другий тур президентських виборів за рішенням Центральної виборчої комісії відбувся 21 листопада 2004 р. З перевагою понад трьох відсотків голосів (49,46% проти 46,61%) переміг Віктор Янукович. Проте подальші події і Помаранчева революція призвели до того, що Верховний Суд прийняв рішення про проведення третього туру президентських виборів. Він був проведений 26 грудня 2004 р. Остаточні результати цього голосування було оголошено 10 січня 2005 р. Ющенко отримав 51,99% голосів, Янукович - 44,20%.

5 березня 2005 р. в Києві відбувся VII з'їзд Партії регіонів. На ньому були підведені підсумки участі Партії у президентських виборах 2004 р. і визначені шляхи та напрямки модернізації стратегії і тактики. З'їзд затвердив рішення про перехід Партії "в опозицію по відношенню до дій влади, які не відповідають нормам Конституції і чинному законодавству України, погіршують економічну ситуацію, соціальний захист населення, обмежують права і свободи громадян".

У листопаді 2005 р. до складу Партії регіонів за принципом індивідуального членства увійшла партія Євгена Кушнарьова "Нова демократія".

3 грудня 2005 р. в Києві відбувся VIII з'їзд Партії регіонів, якої ухвалив рішення щодо самостійної участі партії у виборах-2006 всіх рівнів. На з'їзді був затверджений список кандидатів у народні депутати України від Партії регіонів та її передвиборчу програму "Добробут народу! Влада - регіонам!" Керівником виборчої кампанії Партії регіонів був обраний Євген Кушнарьов.

На парламентських виборах 26 березня 2006 р. Партія регіонів отримала перемогу, отримавши 32,14% голосів виборців. За підсумками виборів партія отримала 186 депутатських мандатів у Верховній Раді України.

Після невдалих спроб "Нашої України", БЮТ і СПУ сформувати правлячу коаліцію, 7 липня 2006 р. на засіданні парламентської фракції Партії регіонів було ухвалено рішення про створення коаліції з фракціями Соціалістичної партії України і Компартії. У той же день лідери фракцій Партії регіонів, Соцпартії і Компартії Віктор Янукович, Василь Цушко і Петро Симоненко підписали угоду про створення Антикризової коаліції.

Антикризова коаліція у Верховній Раді України запропонувала кандидатуру Віктора Януковича на посаду прем'єр-міністра. Спочатку Президент Ющенко утримався від подання до Верховної Ради кандидатури на посаду прем'єр-міністра Віктора Януковича. 18 липня 2006 р. збори депутатів Антикризової коаліції повторно висунула кандидатуру Віктора Януковича на посаду прем'єр-міністра України.

В результаті компромісів Партія регіонів і Президент узгодили спільний програмний документ, який визначав пріоритети національного розвитку України - "Універсал національної єдності". 3 серпня 2006 р. Ющенко прийняв рішення внести в Парламент подання про призначення Януковича на посаду прем'єр-міністра України. У той же день "Універсал національної єдності" був підписаний Президентом Ющенком, головою Верховної Ради Морозом, прем'єр-міністром Єхануровим, лідером фракції Партії регіонів у Верховній Раді України Януковичем, лідерами фракцій "Наша Україна", СПУ, КПУ.

4 серпня 2006 р. Верховна Рада України призначила Віктора Януковича на посаду прем'єр-міністра України. Лідером фракції Партії регіонів у Верховній Раді України і координатором парламентської більшості була обрана Раїса Богатирьова.

23 березня 2007 р. Антикризова коаліція прийняла рішення про перейменування в Коаліцію національної єдності. Підставою для цього було успішне виконання всіх пунктів антикризової програми.

2 квітня 2007 р. Президент видав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради V скликання. Коаліція національної єдності і уряд Віктора Януковича не погодилися з діями Глави держави щодо розпуску парламенту. В Україні почалася політична криза. 27 травня 2007 р. Президент України, голова Верховної Ради України і прем'єр-міністр України підписали спільну заяву. Сторони домовилися провести дострокові парламентські вибори 30 вересня 2007 р., які, насамперед, повинні відбутися на конституційних підставах і в рамках законодавства України. Крім того, сторони взяли на себе зобов'язання не допускати поза межами своєї компетенції втручання у діяльність органів судової влади і правоохоронних органів.

4 серпня 2007 р. відбувся черговий X з'їзд Партії регіонів, на якому була прийнята передвиборна програма партії на позачергових парламентських виборах і затверджений виборчий список кандидатів в народні депутати від Партії регіонів.

Перша десятка списку Партії регіонів на парламентських виборах-2007:

1. Віктор Янукович, прем'єр-міністр України, лідер Партії регіонів;
2. Раїса Богатирьова, народний депутат України V скликання;
3. Тарас Чорновіл, народний депутат України V скликання;
4. Інна Богословська, заступник міністра юстиції України;
5. Нестор Шуфрич, міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи;
6. Микола Азаров, перший віце-прем'єр міністр, міністр фінансів України;
7. Ринат Ахметов, народний депутат України V скликання;
8. Олександр Єфремов, народний депутат України V скликання;
9. Юхим Звягільський, народний депутат України V скликання;
10. Борис Колесников, народний депутат України V скликання.

30 вересня 2007 р. відбулися позачергові вибори у Верховну Раду України. Незважаючи на те, що Партія регіонів знову здобула перемогу (набравши 34,37% голосів - абсолютний рекорд за історію парламентських виборів в незалежній Україні), "помаранчевим" політичним силам вдалося заручитися підтримкою нейтрального Блоку Литвина і сформувати уряд Юлії Тимошенко. Партія регіонів і КПУ заявили про свій перехід в опозицію і сформували тіньовий уряд.

В першому турі президентських виборів, що відбувся 17 січня 2010 р., Віктор Янукович посів перше місце, набравши 35,3% голосів. Його єдиний суперник, тодішній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко зайняла друге місце з 25%. Оскільки жоден з кандидатів не набрав абсолютної більшості, 7 лютого було оголошено датою проведення другого туру. 7 лютого лідер Партії регіонів здобув перемогу, набравши 48,95% (Тимошенко - 45,47%) і 14 лютого був оголошений Президентом України. Інавгурація відбулася 25 лютого.

11 березня Партія регіонів, Комуністична партія України, Блок Литвина, кілька депутатів від Блоку Юлії Тимошенко і Блоку "Наша Україна-Народна Самооборона", а також позафракційні депутати сформували нову коаліцію. У цей же день уряд Тимошенко, яка зазнала поразки на президентських виборах, було відправлено у відставку. Нова коаліція сформувала новий уряд, більше половини портфелів в якому отримали представники Партії регіонів. З нагоди перемоги Януковича на президентських виборах, 23 квітня 2010 р. головою партії був обраний Микола Азаров. Віктор Янукович залишився почесним лідером Партії регіонів.

16 серпня 2011 р. лідер Партії регіонів Микола Азаров і голова "Сильної України" Сергій Тігіпко заявили про злиття своїх політичних сил.

На даний момент у фракцію Партії регіонів у Верховній раді входить 192 народних депутати (після виборів 2007 р. було 175).