ua en ru

Як виглядала доісторична акула, яка жила 300-400 мільйонів років тому (фото)

Як виглядала доісторична акула, яка жила 300-400 мільйонів років тому (фото) Вчені відтворили зовнішність доісторичної акули (ілюстративне фото: pixabay.com)

Дослідники показали, як могла виглядати акула, яка жила 300-400 мільйонів років тому

Деякі, якщо не всі перші акули, які жили 300-400 мільйонів років тому, не тільки опускали нижні щелепи вниз, але і повертали їх назовні, коли відкривали рот. Палеонтологи з Цюріхського і Чиказького університетів показали, як виглядав хижак, використовуючи комп'ютерну томографію і 3D-друк. Про це пише Science Tech Daily.

Багато сучасних акул мають два ряди грізних гострих зубів. Їх легко помітити, якщо хижак злегка відкриває щелепу. Але так було не завжди. Зуби у предків сучасних хрящових риб (Chondrichthyes), до яких належать акули, скати та химери, відростали повільніше.

Старі, дрібні та зношені зуби акул розташовувалися вертикально в роті, в той час, як більш молоді та великі зуби були розташовані під нахилом в бік язику і, таким чином, були невидимі, коли рот був закритий.

Палеонтологи Цюріхського університету, університету та Центру біорізноманіття "Натураліс" в Лейдені (Нідерланди) в цей час вивчили структуру і функцію цієї своєрідної щелепної конструкції на базі щелепи предка Chondrichthyes, якій налічується 370 мільйонів років. За допомогою комп'ютерної томографії дослідники змогли не тільки реконструювати щелепу, але і роздрукувати її у вигляді тривимірної моделі. Це дозволило їм змоделювати та протестувати механіку щелепи.

Як виглядала доісторична акула, яка жила 300-400 мільйонів років тому (фото)

Як виглядала доісторична акула (зображення: Christian Klug, UZH)

У процесі дослідження вони виявили, що на відміну від людської, обидві сторони нижньої щелепи акули не зрослися посередині. Це дозволило тваринам не тільки опустити половину щелепи вниз, але й автоматично повернути обидві сторони назовні.

"Завдяки цьому обертанню молоді, великі та гострі зуби, які зазвичай вказували на внутрішню порожнину рота, переходили у вертикальне положення. Завдяки цьому тваринам було легше протикати свою здобич. Завдяки обертанню всередину зуби потім виштовхували видобуток глибше в букальний простір, коли щелепи закривалися", - пояснює перша автор Лінда Фрей.

Цей механізм не тільки забезпечував використання великих, звернених всередину зубів, але і дозволяв тваринам брати участь у так званому всмоктуючому годуванні.

"Скам'янілість, яку ми досліджували, є унікальним зразком, бо вона чудово збереглася", - говорить палеонтолог і останній автор дослідження Крістіан Клюг.

Він і його команда вважають, що описаний тип щелепного суглоба зіграв важливу роль в палеозойську еру. Однак при частій заміні зубів цей тип згодом застарів і змінився більш складними щелепами сучасних акул і скатів.

Нагадаємо, що не так давно в Єгипті українська сім'я сильно постраждала від нападу акули. Хижак відкусив хлопчикові руку. Також відомо про ще двох постраждалих.

Раніше ми також писали, що вчені відновили зовнішність дивного створіння, яке жило 55 млн років тому.