ua ru

Земельна реформа має зупинити відтік активного населення із сільської місцевості, - експерт

Земельна реформа має зупинити відтік активного населення із сільської місцевості, - експерт Фото: Александер Шкурла (Mind)

За словами експерта, приховане безробіття пояснюється самозайнятістю місцевого населення

Скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення та пов’язана із цим активізація підприємницької діяльності має зупинити відтік економічно-активного населення із сільської місцевості. Таку думку у коментарі журналістам висловив член Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні Александер Шкурла.

За його словами, поточний стан сільських територій характеризується високим рівнем безробіття, яке змушує людей переїжджати у міста в пошуках роботи.

"При цьому офіційна статистика говорить, що в селі рівень безробіття 9,7 % активного населення, а в місті 9,5 %, тобто розрив мінімальний. Але на практиці ми знаємо, що стан речей зовсім інший - села втрачають своє активне населення", - сказав він.

Шкурла додав, що приховане безробіття пояснюється самозайнятістю місцевого населення. За його словами, це резонує із щорічно зростаючими обсягами експорту збіжжя за кордон та високим рівнем прибутків, які генерують АПК.

На думку експерта, ситуацію може змінити стимулювання фермерства, необхідною умовою чого є скасування мораторію, оскільки орендні відносини роблять довгострокові проекти високоризикованими.

Також він переконаний, що відкриття ринку землі стане поштовхом для впорядкування своїх земельних ресурсів місцевими громадами, що в результаті призведе до збільшення надходжень земельного податку та інших платежів.

"Польща є прикладом зваженої аграрної політики. Вони зробили акцент на сімейних фермах, які завжди мають більшу зайнятість ніж великі агрохолдинги оскільки орієнтуються на більш складну продукцію, яка потребує більше людської праці. Польща зуміла використати цей потенціал - сьогодні 12% робочої сили працюють в сільському господарстві, з них майже всі фермери віком до 35-ти років", – підкреслив він.

Зазначимо, на сьогодні в Україні налічується близько 13,5 млн сільського населення, але цей показник має тенденцію до стрімкого зменшення. Щорічно з мапи України зникає декілька десятків сіл.