ru ua

Зареєстрований в ВР законопроект про вибори нардепів не відрізняється від документа, який пройшов експертизу у Венеціанській комісії, - ПР

Проект закону "Про вибори народних депутатів", який за ініціативою Президента України Віктора Януковича з листопада 2010 року готувала робоча група під керівництвом міністра юстиції Олександра Лавриновича, вчора був зареєстрований у Верховній Раді. Текст документа вчора не був доступний на сайті Верховної ради, однак депутат партії регіонів Володимир Олійник запевнив видання, що зареєстрований законопроект не відрізняється від того документа, який пройшов експертизу у Венеціанській комісії, пише "Комерсант-Україна".
"Це той самий документ. Його основні положення залишилися незмінними - змішана виборча система, 5-відсотковий прохідний бар'єр для партій і заборона на участь у виборах блокам партій".
Відмова президента від авторства законопроекту став несподіванкою. Зовсім недавно в Міністерстві юстиції заявляли, що підсумковий варіант закону про вибори Віктор Янукович направить до парламенту у вересні. 4 жовтня більшість розчистило дорогу цим документом, відхиливши інші законопроекти про вибори. А ввечері того ж дня президент на зустрічі з керівництвом парламенту і лідерами фракцій заявив: "Я прийняв пропозицію голови Верховної ради Володимира Литвина, щоб подальша робота над законопроектом йшла в парламенті, і погоджений законопроект виносився лідерами депутатських фракцій".
З п'яти лідерів фракцій законопроект підписали двоє - глави фракцій Партії регіонів і Народної партії Олександр Єфремов та Ігор Шаров. У фракції Компартії (КПУ) виданню повідомили, що лідер комуністів Петро Симоненко також поставив би свій підпис, якщо б з 7 жовтня не перебував у відрядженні у В'єтнамі. Глава фракції "БЮТ-Батьківщина" Іван Кириленко заявив, що підписати законопроект йому ніхто не пропонував. "Навіть не було розмов на цю тему", - сказав він. "Підписати не пропонували. Ні на які наради та зустрічі з цього приводу не запрошували", - розповів голова фракції "Наша Україна-Народна самооборона" (НУНС) Микола Мартиненко.
В опозиції заявляють, що підтримувати нові правила проведення виборів не збираються. "Для України цей закон неприйнятний. В умовах нинішньої концентрації влади всім зрозуміло, як будуть проходити вибори в мажоритарних округах. Ми вже випробували це на собі під час виборів до місцевих рад. Тому ми категорично проти таких підходів (переходу на змішану систему виборів)" , - сказав Кириленко. "Звичайно, у законопроекту високі шанси бути прийнятим, але я його підтримувати не буду. Підвищення прохідного бар'єру і проведення виборів в одномандатних округах працюють на одне - збільшення представництва партії влади в майбутньому парламенті", - сказав заступник голови парламентського комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Юрій Ключковський (НУНС).
Втім, питання заміни пропорційної виборчої системи змішаної у фракціях більшості ще обговорюється. "Ми вважаємо, що пропорційна система виборів більш ефективна. З колегами ми також ще обговорюємо питання про можливість кандидатів одночасно балотуватися і за списком, і в округах, і не підтримуємо тезу про можливість самовисування кандидата в окрузі", - сказав виданню народний депутат Олександр Голуб (КПУ). Він підкреслив, що питання прохідного бар'єру в Раду Компартію "абсолютно не турбує". "Прохідний бар'єр і заборона для блоків залишиться, а що стосується виборчої системи, то тут є питання. Там можуть бути дискусії - і насамперед з європейським співтовариством, яке наполягає на введенні відкритих партійних списків", - сказав народний депутат Сергій Гриневецький (фракція Народної партії).