ru ua

Виділення ЄС фінансової допомоги Україні прискорить підписання Угоди про Асоціацію, - експерт

Виділення фінансової допомоги Європейським союзом Україні свідчить про зацікавленість у якнайшвидшому підписанні Угоди про Асоціацію. Про це заявив директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

«Після зустрічі в Брюсселі пішов такий сигнал від Європи, що, «так, ми чекаємо наступного разу, листопада, і у випадку, якщо ви виконаєте наше домашнє завдання, яке має на увазі в першу чергу структурні реформи, ми підпишемо Угоду про Асоціацію». В цілому, ці слова надають підгрунтя для оптимізму», - сказав експерт.

Свідченням цього, за його словами, є той факт, що Європа на реалізацію реформ в рамках фінансової допомоги надала Україні понад 610 млн євро.«Щодо цих 610 млн євро (що в еквіваленті майже 800 млн дол.), то це досить велика сума. Але не потрібно забувати, що вона не остаточна. ЄС ще в стані і вже висловлює готовність виділяти кошти в рамках технічної допомоги. Вони підуть на підготовку реформ, зокрема, державного управління, судової системи, боротьбою з корупцією. Цього говорить про те, що ЄС сам зацікавлений у якнайшвидшому підписанні угоди», - переконаний Устенко.

Експерт нагадав, що подібним шляхом на шляху євроінтеграції свого часу йшли Болгарія, Румунія. Ці країни, не будучи в складі ЄС, отримували багатомільярдні суми на реформи. Зараз, за словами Устенка, в подібному становищі перебувають Хорватія та Україна.

Разом з цим, експерт назвав перемогою української дипломатії той факт, що Європа після довгих років мовчання навколо газового конфлікту України та Росії, сьогодні висловлює свою позицію з цього питання.

«Це дуже непросте питання для ЄС, він, незважаючи на те, що є прихильником рівності, демократії, думав у цьому питанні в першу чергу про себе. Будь-які коментарі в газовому конфлікті України і Росії їм було складно робити, оскільки вони самі залежать від «Газпрому», вони дистанціювалися. Зараз на тлі поліпшення «погоди» між Україною та ЄС, а також наполегливістю наших дипломатів у тому, що Європа повинна визначитися в даній ситуації, прийняти чітку артикульовану позицію. Схоже, що європейці потихеньку і в питанні ціни на газ для України, і в ситуації з тристороннім консорціумом починають давати конкретні відповіді», - додав Устенко.

Він також зауважив, що вітчизняним дипломатом вдалося переконати європейських колег спочатку підписати Угоду про вільну торгівлю, а потім договір про Асоціацію. Раніше, за словами експерта, ЄС виступав за прийняття цих документів у пакеті.

Нагадаємо, 25 лютого у Брюсселі за участі Президента України Віктора Януковича, голови Європейської ради Германа Ван Ромпея та голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу відбувся саміт Україна-ЄС. За підсумками переговорів сторони прийняли спільну заяву, що складається з 16 актуальних питань українсько-європейських відносин.

В рамках саміту сторони підписали угоди про виділення Києву макрофінансової допомоги в розмірі 610 млн євро, можливо, до саміту Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді 2013 р.