Введення формули "Роттердам+" відповідає ринковим законам, - експерт

Иллюстративное фото (РБК-Украина)
Иллюстративное фото (РБК-Украина)

Введення формули "Роттердам+" є дійсно кроком назустріч ринку, переконаний експерт

Введення формули "Роттердам+" відповідає ринковим законам. Таку думку висловив голова Всеукраїнської громадської організації "Енергетична асоціація України" Василь Котко в ефірі телеканалу NewsOne, передає Главком

"Я можу однозначно заявити, що це (введення формули "Роттердам+" - ред.) дійсно крок назустріч ринку. Якщо ми хочемо, щоб наша економіка розвивалася, ми повинні враховувати ринкові закони. Один з цих ринкових законів полягає в тому, що якщо продукція, яка торгується у нас в Україні, є дефіцитною, в цьому разі імпортна ціна є визначальною, є тим індикатором, на який, власне кажучи, всі рівняються, і ціна імпорту і буде тією ціною, за якою цей продукт буде реалізуватися в Україні. Це абсолютно ринковий принцип", - сказав Котко.

Експерт вважає, що багаторічне нехтування законами ринкової економіки призвело до того, що Україна катастрофічно скоротила власний видобуток газу та вугілля і тепер змушена імпортувати енергоресурси з РФ.

"Ми багато років ігнорували ці ринкові принципи і щодо ціноутворення на вугілля, і щодо ціноутворення на газ. Наслідки такого ігнорування, абсолютно чіткого і відомого всім закону, який я тільки що вам озвучив. Перше – ми давно могли б бути абсолютно забезпечені своїм власним газом. А насправді ситуація відбувалася таким чином, що своїм компаніям платили разів у 3-4 менше, ніж по імпорту. І наслідок цього – що у нас з року в рік видобуток газу не зростав, а падав. Залежність зростала. Валютні витрати у нас, причому всі вони йшли у Російську Федерацію, зростали. В якійсь мірі, і в не малій мірі, я сказав би, що це була причина фінансової кризи 2014 року, падіння нашої гривні втричі і т. ін. Тобто, ігнорування будь-яких законів ринкових, якщо вони є, ці закони, на них треба рівнятися. Якщо їх ігнорувати, рано чи пізно за це треба буде платити", - наголосив голова організації. 

Котко перестеріг політиків від спекуляцій на складних енергетичних темах.

"Саме по собі це питання дуже складне. Але спроби дуже простих підходів до складних питань, особливо якщо тут є ще політизація, на якихось струнах грати у суспільстві, зрештою решт це призвело до того, що навколо цієї формули, яка застосовується по вугіллю, власне кажучи, преса за участю деяких політиків створила цілий міф", - зазначив він.

В березні 2016 року, на виконання угоди про асоціацію України з ЄС, НКРЕКП затвердила формульну методику розрахунку оптової ціни електроенергії, в якій ціна на енергетичне вугілля визначається на основі європейського індексу API2 (порт Роттердам). За словами голови НКРЕКП Дмитра Вовка, тарифи на електроенергію для населення в Україні нижчі за європейські в 6 разів.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся