Військова операція в Лівії може призупинити нафтогазові проекти "Газпрому" і "Татнафти"
Військова операція в Лівії може призвести до призупинення багатьох нафтогазових проектів на тривалий термін і величезних збитків для іноземних компаній. Зараз у країні працює дві російські великі нафтогазові компанії - "Татнафта" і "Газпром". З початку заворушень вони були змушені евакуювати своїх співробітників, заморозивши діяльність в країні, пише РБК daily.
"Татнафта" за шість років розробки лівійських родовищ вклала в них 43 млн дол. "Газпром" домовився про викуп частки італійської Eni в нафтовому проекті Elephant за 163 млн дол., але не встиг одержати схвалення місцевої влади.
У "Газпромі" РБК daily не уточнили, чи передбачені в договорі умови його розірвання за форс-мажорних обставин.
"Говорити про підсумки подій останніх місяців у країнах Близького Сходу та Північної Африки поки передчасно, однак ми сподіваємося, що при стабілізації ситуації" Газпром "продовжить діяльність у своїх проектах", - відзначили в управлінні інформації компанії.
Для будь-якої компанії, що працює за кордоном, зміна політичної влади несе в собі додаткові ризики, адже вони для розробників проектів виступають більше як партнери, сказали РБК daily в одній з нафтових компаній.
Це добре доводить ситуація, в якій свого часу опинився "Лукойл". У 1997 р. він в консорціумі з "Зарубіжнафтою" і "Машиноімпорт" отримав контракт на розробку іракського проекту "Західна Курна-2". В кінці 2002 р. після введення ООН санкцій проти режиму Саддама Хусейна влади Іраку оголосила про розірвання договору. У 2007 р. "Лукойл" був змушений скасувати всі роботи і на найбільшому іранському родовищі Анаран. Причина - дія міжнародних санкцій відносно Тегерана у зв'язку з ядерною програмою. За підсумками 2009 р. компанії довелося списати 63 млн дол збитків за цим проектом. "Західну Курну" "Лукойл" собі повернув, взявши участь у новому тендері на розробку, але вже на інших, значно менш вигідних умовах. Кілька постраждала діяльність компанії в Єгипті, де нещодавно також відбулася зміна політичного режиму. "Коректування незначна, у нас маленький проект", - відзначив РБК daily джерело в "Лукойл".