ru ua

В Україні опублікований закон про стабільності банківської системи

В Україні сьогодні, 10 липня 2014 р. офіційно опублікований закон № 1586-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи".

В Україні сьогодні, 10 липня 2014 р. офіційно опублікований закон № 1586-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи". Закон опублікований в газеті "Голос України".

Цей закон набирає чинності на наступний день після його опублікування.

Закон удосконалює механізм отримання фінансової допомоги Фондом гарантування вкладів фізичних осіб для забезпечення своєчасного отримання їм довгострокових ресурсів для відшкодування коштів вкладникам неплатоспроможних банків.

Фонд щорічно та щоквартально із щомісячним коригуванням проводить оцінку настання ризику істотного зменшення обсягу своїх коштів. У разі наявності ризику недостатності коштів Фонду, за умови відсутності у законі про Державний бюджет України на поточний рік бюджетних призначень у необхідному розмірі, Фонд подає Міністерству фінансів України заявку на отримання кредиту (внеску на безповоротній основі) за рахунок державного бюджету із зазначенням його розміру.

Мінфін в місячний строк з дня отримання заявки Фонду розробляє і подає до Верховної Ради України відповідний законопроект.
Кредит або внесок на безповоротній основі можуть бути надані у вигляді коштів або ОВДП. На підставі держбюджету на відповідний рік Міністерство фінансів України протягом 14 робочих днів з дня отримання заявки забезпечує надання Фонду кредиту (внеску на безповоротній основі).

Обставинами, за яких Міністерство фінансів України надає Фонду кошти або передає чи обмінює на фінансові векселі Фонду ОВДП. Порядок надання кредиту або внеску держави на безповоротній основі Фонду встановлюється Кабінетом міністрів України.

Також закон передбачає зміну процедур, здійснюваних при ліквідації банків з метою прискорення реалізації ліквідаційної маси.

Крім того, закон спрощує процедури, пов'язані зі строкової капіталізацією банків і продажем проблемних банків інвесторам, підвищує мінімальний статутний капітал банків зі 120 млн грн до 500 млн грн, розширює відповідальність власників банків, а також надає НБУ право встановлювати особливості банківського регулювання у разі стрімкого погіршення ситуації на фінансовому ринку.

Згідно з законом, Національний банк України визначає системно важливі банки відповідно до таких критеріїв: розміру банку, ступеня фінансових взаємозв'язків, напрямів діяльності.

Також закон передбачає, що у разі зменшення загального обсягу вкладів (депозитів) у банківській системі на 5% і більше у строк до 6 календарних місяців за рішенням НБУ запроваджується (скасовується) спрощена процедура реєстрації випуску акцій, погодження Нацбанком змін до статуту банку, державної реєстрації змін до статуту банку.

Розширюється перелік критеріїв для віднесення банків до категорії проблемних або неплатоспроможних, зокрема, передбачивши такий крок при досягненні обсягу негативно класифікованих активів банку 40% загальної суми активів.

Також виводиться з-під системи гарантування депозити в банківських металах, а також вклади, які використовуються вкладниками в якості засобу забезпечення виконання інших зобов'язань перед цим банком, і дозволяється Фонд гарантування вкладів випускати фінансові векселі та облігацій, термін яких може перевищувати 5 років.

Нагадаємо, народні депутати підтримали цей закон у другому читанні і в цілому 4 червня 2014 р. За відповідне рішення проголосував 231 нардеп. Президент України Петро Порошенко підписав цей закон 9 липня.