На тлі ризиків уповільнення зростання економіки США, металургія СНД у вигідному становищі, - аналітики

НовиниЕкономіка    22.08.2011 - 15:23

З початку року металургійні та гірничодобувні компанії СНД демонструють сильні фінансові результати. Ціни на сталь і основні види сировини (залізну руду і коксівне вугілля) протягом року залишалися високими та наблизилися до максимумів 2008 р. Зростання цін почасти пояснюється збільшенням попиту на сталь (особливо з боку Китаю і ринків, що розвиваються), але не меншу роль зіграли проблеми з поставками. Гірничодобувні компанії та виробники основних металів виграють від світової відновлення попиту на їхню продукцію і високих цін на сировинні товари. Ситуація також сприятлива для вертикально інтегрованих виробників сталі (здатних в значній мірі забезпечувати себе власною сировиною). Фінансові результати більшості російських та українських металургійних і гірничодобувних компаній у першому півріччі 2011 р. залишалися високими. Про це йдеться в огляді «Ренесанс капітал».

В огляді відзначають, що ризик уповільнення зростання економіки США являє відчутну загрозу для світової металургійної промисловості. «Проте російські виробники перебувають у вигідному становищі. Компанії сектора мають найнижчі витрати серед світових виробників нерафінованої сталі та експортують великі обсяги (в тому числі в країни Азії). Кредитні метрики компаній значно поліпшилися в порівнянні з докризовими рівнями на тлі високих обсягів продажів і норми прибутку, що зростає. Рефінансування вже в основному завершене, тоді як активність у сфері злиттів і поглинань ще не набрала темпів. Ціни на сталь, залізну руду і коксівне вугілля виявилися мало схильними до впливу зростаючої волатильності (індекс VIX недавно досяг рівня 48 пунктів проти середніх 20 пунктів цьогоріч). Однак, поки що важко сказати чи є нинішня нестабільність на ринку (викликана зниженням боргового рейтингу США) лише одним епізодом втечі від ризиків (і вдалим моментом для покупки активів) або початком більш тривалого падіння ринків», - відзначають в огляді.

Світова фінансова криза 2008-2009 рр., особливо боляче вдарила по металургійній промисловості. Втім, завдяки низькому рівню витрат російським і українським компаніям вдалося перенаправити поставки з внутрішнього та європейського ринків в Азію і відновити середнє завантаження потужностей з 40-60% до практично 100% вже до другого кварталу 2009 р. Також протягом усього року показник EBITDA у більшості компаній залишався позитивним (середня рентабельність по EBITDA в 2009 р. склала 19%). Проте EBITDA в 2009 р. впала в середньому на 70% (в основному у відповідності з початковим зниженням ціни), що викликало зростання боргового навантаження і, в ряді випадків, порушення ковенант, а також проблеми з фінансуванням проектів.

Аналітики "Ренессанс капітал» рекомендують консервативним інвесторам звернути увагу на папери, інвестиції в які можуть служити хорошою захисної стратегією, - зокрема, на Северсталь і ДТЕК. Металургійна промисловість традиційно вважається сектором з високим показником «бета», відстаючим від ринку в нижніх фазах циклу. «У районі 12 серпня спред індексу Renaissance Capital Metals & Mining розширився до свопами майже на 150 б. п. до 600 б. п. у порівнянні з його середнім збільшенням для всіх компаній, що склало 100 б. п. - розширення спреда на поточний момент практично мізерне з точки зору кредитної якості. Таким чином, інвесторам налаштованим більш песимістично ми рекомендуємо такі захисні варіанти інвестицій, як папери Северсталі та НЛМК. На наш погляд, ДТЕК також може вважатися інструментом з низьким ризиком, враховуючи низький рівень витрат, світовий попит на експортоване компанією вугілля та стабільні поставки електроенергії на український ринок. Разом з тим ми вважаємо, що компанії з більш високим показником "Борг/EBITDA", такі як Група Кокс, Evraz Group і MMK можуть виявитися більш вразливими в нижній фазі циклу. Крім того, рентабельність ММК та Групи Кокс, ймовірно, як і раніше буде перебувати під тиском через низький рівень забезпеченості власною сировиною, тоді як Коксу також потрібні значні інвестиції в розробку нових запасів», - йдеться в огляді.

Інвесторам, які вважають, що попит з боку Китаю продовжить підтримувати ціни на сировину та обсяги експорту, рекомендують інвестувати в Ferrexpo та Метінвест. Аналітики відзначають, що поставки в Китай залишаться основним фактором зростання сектору і цін: країна забезпечує дві третини світового споживання залізної руди, що доставляється морем, і як і раніше відчуває структурний дефіцит коксівного вугілля. Зростання в Китаї продовжиться на тлі можливого спаду на розвинених ринках (промислове виробництво Китаю в липні зросло на 14% в річному зіставленні, а уряд не повинен підвищувати процентні ставки до кінця поточного року). У цьому випадку менше від можливого уповільнення росту світової економіки постраждають компанії з високою часткою експорту вугілля і базових металів при низьких витратах, включаючи Ferrexpo, Метінвест, Северсталь і НЛМК, які також можуть скористатися низьким рівнем боргового навантаження.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top