ua en ru

Українську ГТС оцінили в межах 26-29 млрд дол., - джерело

Компанія Baker Tilly провела оцінку української газотранспортної системи (ГТС). Її вартість поки офіційно не оголошена, але існує кілька варіантів оцінки - в межах 26-29 млрд дол. Про це пише "Комерсант-Україна", посилаючись на анонімні джерела.

Ця сума повинна стати відправною точкою при створенні газотранспортного консорціуму з російським "Газпромом" з управління ГТС.

Як заявив вчора міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький, компанія Baker Tilly завершила оцінку газотранспортної системи України. Скільки вона коштує, міністр не уточнив, пообіцявши, що цифра стане публічною після прийняття закону про приватизацію НАК "Нафтогаз України": "Цифра є. Закон приймемо і потім озвучимо".

Офіційно в Міненерго, "Нафтогазі" і "Газпромі" вартість української ГТС не коментують. Наталія Полянська з Baker Tilly повідомила виданню, що "Нафтогаз" заборонив компанії коментувати результати. Але джерело в Міненерго розповіло, що аудитор підготував кілька варіантів оцінки. Вартість ГТС і підземних сховищ газу (ПСГ), згідно з ними, коливається в межах 26-29 млрд дол.

"Ця цифра повинна бути використана в ході переговорів з Росією з питання створення спільного підприємства. Ми пропонуємо, щоб з українського боку до статутного фонду СП була внесена ГТС з ПСГ. Російська ж сторона в обмін на 50%-у частку в підприємстві може надати нам знижку в розмірі 12-15 млрд дол. і гарантувати завантаження труби, - розповів співрозмовник видання. - Це дозволить нам чотири роки отримувати російський газ за ціною 260 дол., за тис. куб. м".

Українська ГТС вже двічі оцінювалася: у 2007 р. - у 24,8 млрд дол., в 2009 р. - в 9,9 млрд дол. Джерело видання в "Нафтогазі" вчора підтвердило: оцінка показала, що ГТС коштує близько 26-29 млрд дол.

"Попередні оцінки були набагато менші, але вони не враховували безліч важливих чинників, таких, наприклад, як вартість здійснення аналогічних трубопровідних проектів у Європі сьогодні", - заявило джерело в компанії.

За його словами, попередні оцінки робилися виходячи з початкових капіталовкладень в ГТС за вирахуванням зносу. А нинішня враховує маржинальний прибуток, який здатна генерувати ГТС, її значення для постачання Європи газом і вартість аналогічних конкуруючих проектів.

Київ і Москва вже більше півроку ведуть переговори про створення консорціуму на базі української ГТС в обмін на зниження ціни газу для України до 260-280 дол. за тис. куб. м. Українська влада готова поступитися Росії контролем над магістральними газопроводами.

ГТС "Укртрансгазу" складається з магістральних газопроводів протяжністю 37,6 тис. км в однонитковому обчисленні і 71 компресорної станції загальною потужністю 5405 МВт. Пропускна спроможність на кордоні Росії з Україною становить 288 млрд куб. м, на кордоні України з Польщею, Румунією, Білоруссю, Молдовою - 178,5 млрд куб. м, у тому числі з країнами ЄС - 142,5 млрд куб. м. Природний газ надходить в Україну 22 магістральними газопроводами ("Союз", "Прогрес", Уренгой-Помари-Ужгород та ін), а виходить за межі України - по 15.

Як вважає колишній директор департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго Костянтин Бородін, розрахунки Baker Tilly навряд чи влаштують "Газпром". "При завантаженні в 60-65 млрд куб. м і діючому тарифі система приносить "Укртрансгазу" прибуток у розмірі всього 62 млн дол. на рік", - говорить Бородін.

Читайте також: Підписання меморандуму з МС не передбачає здачу української ГТС, - Гончарук