ua en ru

Українська криза негативно позначиться на "Газпромі" і "Нафтогазі", - Fitch

Через українську кризу виграють BP, Shell і Total, але програють "Газпром" і "Нафтогаз".

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings вважає, що від української кризи, яка може потенційно змінити енергетичні зв'язки Євросоюзу і Росії, виграють такі компанії, як BG Energy Holdings Ltd. (A-/"стабільний"), BP plc (A/"стабільний"), Royal Dutch/Shell plc (AA/"стабільний") і Total SA (AA/"стабільний"). Тим часом такі компанії, як російський ВАТ "Газпром" і український НАК "Нафтогаз України" можуть, навпаки, опинитися в невигідному становищі. Такі прогнози наводяться в релізі рейтингового агентства.

Діалог Росії і Заходу, пов'язаний з українським питанням, може потенційно призвести до зміни енергетичної безпеки Європи, яка традиційно зосереджувалася на диверсифікації шляхів транспортування газу до ЄС за допомогою системи нових трубопроводів, тоді як питання диверсифікації безпосередніх джерел газу уваги приділяла мало.

В опублікованій доповіді Fitch аналізує сценарій, за якого країни ЄС можуть бути змушені "переглянути свій підхід до питань енергетики та економічні відносини з Росією". Дане формулювання, як зазначає Fitch, належить міністру закордонних справ Великобританії Вільяму Хейгу.

Допускаючи, що Європа буде шукати альтернативних постачальників газу, замість того щоб просто скористатися альтернативним газовим маршрутом, що йде з Росії та не проходить через територію України, Fitch вважає, що "Газпром" зіткнеться з перспективою зменшення частки ринку. У 2013 р. "Газпром" поставив 30% загального обсягу необхідного Європі газу. Можливо, у Європи вистачить політичної волі, щоб скоротити цей показник, особливо зважаючи на американський експорт зрідженого природного газу.

Що стосується "Нафтогазу", то тут Fitch вважає, що компанія зіткнеться з підвищенням цін на газові поставки з Росії, так і з скорочення обсягів внутрішнього споживання. "Газпром" вже дав зрозуміти, що має намір збільшити ціну на газ, що купується Україною, на 37% починаючи з II кварталу 2014 р. Крім того, "Газпром" повідомив, що знову розгляне питання про постачання газу, якщо Україна не буде в змозі розрахуватися за вже наявними газовими боргами.

BP, як зазначає Fitch, активно бере участь у спільній з азербайджанською нафтогазовою ДНКАР розробки родовища Шах-Деніз. Розширення південного газового коридору в Європу серйозно зміцнює становище цих компаній. Shell, на думку Fitch, виграє від ситуації як перша в світі компанія, яка застосувала технологію плавучого заводу СПГ, що є найважливішим елементом галузі як більш дешева і менш небезпечна для навколишнього середовища технологія. Total продовжує інвестувати у видобуток сланцевого газу в Британії, що дає їй цінний досвід, відсутній у її європейських колег. Ці інвестиції можуть дати компанії фору. BG, у свою чергу, бере участь в трьох з шести проектів з експорту скрапленого газу, отримали схвалення департаменту енергетики США. Перші поставки, як очікується, почнуться вже в 2017-2019 рр.