Україна в I-III кварталах 2013 р. скоротила споживання газу на 7,2% - до 34 млрд куб. м

Споживання та імпорт газу в Україну з січня по вересень 2013 р. скоротилися на 7,2%, до 34 млрд куб. м. про це пише "Комерсант-Україна".

Споживання та імпорт газу в Україну з січня по вересень 2013 р. скоротилися на 7,2%, до 34 млрд куб. м. про це пише "Комерсант-Україна".

Це мінімальний обсяг за останні десять років, але зниження споживання відбувається набагато меншими темпами, ніж планувалося. У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості (Міненерговугілля) обіцяють надолужити згаяне. Однак експерти ставлять ці плани під сумнів: на цей раз споживання впало в основному через стагнацію економіки і теплої погоди в лютому.

У Міненерго 28 жовтня повідомили, що за дев'ять місяців Україна скоротила споживання газу на 2,7 млрд кубометрів (7,2%) порівняно з аналогічним показником минулого року - до 34 млрд кубометрів. Імпорт газу в Україну в січні-вересні 2013 року скоротився на 19,8% (на 4,8 млрд кубометрів) у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року - до 19,7 млрд кубометрів. Згідно з даними Міненерго, це мінімальний обсяг споживання Україною газу з 1991 р.

За підсумками 2013 р. Україна спожила близько 47-48 млрд кубометрів газу. Нагадаємо, в 2011 р., будучи міністром енергетики Юрій Бойко прогнозував, що Україна в 2012 р. знизить споживання газу до 44-46 млрд куб. м. В 2013 р. воно повинно було впасти ще на 3-4 млрд куб. м. В Міненерго досі впевнені, що спад споживання продовжиться, і вже в 2014 р. Україна споживає не більше 40 млрд куб. м газу. "Головна причина скорочення споживання газу - перехід металургів і ТЕЦ на вугілля", - повідомили в Міненерго.

Раніше галузеве об'єднання "Металургпром" опублікувало аналіз виробничо-технологічних результатів роботи металургійних підприємств за I півріччя 2013 р., згідно з яким, питома витрата природного газу при виплавці 1 т чавуну в металургії знизився на 34,4%, або на 13,4 куб. м - з 39 куб. м на 1 т до 25,6 куб. м на 1 т чавуну. За даними "Металургпрому", в I півріччі споживання газу металургійними підприємствами скоротилася з 564 млн куб. м, до 370,6 млн куб. м. Таким чином, споживання газу до кінця року може знизитися з 1,1 млрд куб. м, до 741,2 млн куб. м. Згідно з даними "Металургпрому", природний газ практично повністю виведений з доменного виробництва на підприємствах, що використовують пиловугільне вдування - "Запоріжсталь", ММК ім. Ілліча, "Донецьксталь", Алчевський меткомбінат. Інші заводи знизили витрату природного газу до технологічного мінімуму.

Провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Омельченко зазначає, що головна причина зниження споживання газу - це спад промислового виробництва на 5,4%. За даними компанії Ostchem, споживання промисловими споживачами в 2013 р. знизиться з 14 млрд куб. м до 12 млрд куб. м, що нижче, ніж у кризовому 2008 р.

"Таким чином, скоротиться споживання в самому платоспроможному сегменті - серед промислових споживачів газу. В той же час продажу теплокомуненерго (ТКЕ), які приносять збиток, збережуться в колишньому об'ємі", - говорить директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар. ТКЕ сьогодні забезпечуються російським газом, який НАК "Нафтогаз України" продає їм за 1,3 тис. грн за 1 тис. куб. м, а купує за 393,5 дол. (3,2 тис. грн). Різницю компенсує держава. Кабінет міністрів україни (Кабмін) повинен місцевим бюджетам різницю в тарифах на теплову енергію для населення у розмірі 10,6 млрд грн. Борги держбюджету перед місцевими бюджетами з різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення складають 8,2 млрд грн. У свою чергу, заборгованість ТКЕ перед "Нафтогазом" досягає 17,5 млрд грн, що є рекордною сумою за весь час незалежності України.

Варто відзначити, що на думку старшого аналітика ІК Dragon Capital Дениса Сакви, падіння споживання газу в 2013 р. обумовлено в першу чергу теплою погодою в лютому. "Споживання газу в лютому цього року склало 6,3 млрд куб. м, тоді як у минулому - 8,9 млрд кубометрів. Якщо цієї зими буде холодно, такого скорочення може і не відбутися", - говорить Саква. З відновленням ж промислового виробництва продажі газу в промисловості знову виростуть, і домогтися подальшого зниження без реальних заходів з підвищення енергоефективності вже не вдасться, зазначає Гончар.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся