ua en ru

Україна отримала місце на орбіті для свого першого телекомунікаційного супутника "Либідь"

Перший український телекомунікаційний супутник "Либідь" нарешті отримав місце на орбіті. Вчора держпідприємство "Укркосмос", що розвиває проект, повідомило про домовленість спільно використовувати орбітальну позицію 48° східної довготи (с. д.) з одним з найбільших в світі операторів супутникового зв'язку - французької Eutelsat, пише "Комерсант-Україна".

Робота "Либіді" в інший орбітальної позиції, виділеної Україні ще в 2000 році - 38,2° с. д. - заважала супутникам французької компанії. "Ми вели переговори весь минулий рік і вирішили виводити супутник на ту орбіту, де вже є супутники Eutelsat", - розповів виданню директор "Укркосмос" Сергій Капштик.

Роботи по створенню "Либіді" велися з початку 1990-х років, в проект неодноразово вносилися зміни, а терміни запуску переносилися. Реалізація проекту активізувалася в 2009 році, коли Кабінет міністрів залучив для фінансування будівництва супутника кредит Канадського експортного агентства на суму 254,6 млн дол. під держгарантії. У 2010 році почалося будівництво "Либіді" спільними зусиллями канадської компанії MacDonald Dettwiler and Associates і російського підприємства "Інформаційні супутникові системи ім. Решетнева". За словами Капштик, зараз будівництво наближається до завершення - складання супутника відбудеться в Росії, звідки він буде доставлений на космодром Байконур. Запуск "Либіді" намічений на кінець 2013 року.
Нова орбітальна позиція вигідніша для українського супутника, хоча і потребує великих витрат на доставку сигналу, вважає видавець галузевого журналу Mediasat Олександр Глущенко. "Перебуваючи в позиції 38,2° с. д., супутник міг покривати тільки територію України. Розширити зону покриття, не торкнувшись мережі в сусідніх орбітальних позиціях, було б неможливо", - пояснює регіональний директор Eutelsat в СНД Микола Орлов.

Капшук повідомив виданню, що на "Либіді" встановлять 30 Ku-транспондерів (передавальних пристроїв), що дасть можливість забезпечити покриття трьох регіонів: Центральної та Східної Європи, Індії, Центральної і Західної Африки. "Фактично супутник зможе виконувати функції моста: передавати сигнал з Південно-Східної Азії на Захід", - відзначає Глущенко.

"Укркосмос" має намір надавати за допомогою "Либіді" традиційні сервіси для супутникових операторів, що працюють в Ku-діапазоні: супутникове телебачення та послуги зв'язку за технологією VSAT, в тому числі й інтернет-доступ. "Ми розвиваємо проект за кредитні гроші, які потрібно повертати, і вже активно шукаємо клієнтів", - говорить Капшук. Глава Державного космічного агентства Юрій Алексєєв в січні висловив сподівання, що проект окупиться за 7-8 років.

Телеканали ще не отримували пропозицій від "Укркосмос". "Зараз ми задоволені роботою з супутниками Amos. Але все буде залежати від ціни і гарантій якості передачі сигналу", - говорить президент медіагрупи StarLightMedia (ICTV, "Новий канал", СТБ, М1) Олександр Богуцький. А ось перспективи "Укркосмос" на ринку інтернет-доступу за технологією VSAT конкуренти вважають сумнівними. "Ми є фактично єдиним оператором на ринку, працюємо вже більше 10 років, і у нас всього 6,7 тис. абонентів. Кого ще вони хочуть підключити?" - дивується директор з розвитку "Датагруп" Максим Смілянець.

"Укркосмос" претендує також на участь в нацпроекти. ДП в обмін на орбітальну позицію отримало частотний ресурс на супутнику Eutelsat Ka-Sat, що дозволяє забезпечити більш дешевий і швидкісний інтернет-доступ, ніж VSAT. Торік про отримання частот на цьому супутнику заявили і в "Датагруп". "Можливостей Ka-Sat в Україні досить для реалізації численних проектів, - пояснює Микола Орлов, - "Датагруп" працює в основному на корпоративному ринку і з приватними особами, а "Укркосмос" зацікавлений в нацпроекти щодо забезпечення населення інтернет-доступом". Мова йде про нацпроекті "Цифровий район" вартістю 465 млн грн. Брати участь в ньому планує і "Датагруп". "Нам нічого невідомо про участь в "Цифровому районі" "Укркосмос", ми продовжуємо працювати з авторами нацпроекта", - повідомив Смілянець.