ru ua

Україна починає закупку атомного струму з Білорусі, це зупине українські АЕС, - нардеп

Україна починає закупку атомного струму з Білорусі, це зупине українські АЕС, - нардеп Фото: Олексій Кучеренко (ba.org.ua)
Автор: РБК-Україна

НЕК "Укренерго" планує надати трейдерам доступ до мереж для імпорту 2,4 ГВт електричної енергії з Росії та Білорусі починаючи з 1 січня, що призведе до зупинки як мінімум двох енергоблоків українських АЕС.

Про це повідомив перший заступник голови комітету Верховної ради з питань енергетики Олексій Кучеренко.

"Я передрікаю дуже потужну енергетичну кризу в січні. В кращому випадку - зупиняться декілька енергоблоків АЕС та ТЕС, і мільярди гривень витечуть режимам Путіна і Лукашенко, в гіршому - буде блекаут і дефолт українських виробників. Ще посумуємо з вами за 2020 роком", - заявив нардеп.

За його інформацією, на 30 грудня НЕК "Укренерго" виставило на добові аукціони 900 МВт для імпорту з Білорусі і понад 150" МВт для імпорту з РФ.

"Нагадаю в листопаді 2019 р. було продано 500 МВт потужності на імпорт. Тоді ринок впав в кому. Були зупинені ТЕС, шахти, вітростанції, блоки АЕС. Все через імпорт. А сьогодні вони хочуть продати в 5 разів більше. Якби ж то продати. Там доходу Укренерго немає, менше як 1/10 копійки на кіловаті", - наголосив нардеп.

Кучернеко також додав, що першим імпортний обсяг атомної енергії у режиму Лукашенка законтрактовала компанія "ЕРУ Трейдинг".

"За моїми даними, перші мародери, які вже купили 100 МВт - це фірма "Еру Трейдинг" з таким собі Ярославом Мудрим на чолі. Це ті хто нічого не виробляє і нічим не ризикує. Купив-продав", - зазначив Кучеренко.

Як повідомлялося раніше, Україна закуповувала електроенергію в Росії з жовтня 2019 по березень 2020 року. Загалом було імпортовано понад 1 млрд кВт.год, а прямі збитки енергосистеми від таких поставок оцінюються від 3 до 5 млрд грн.

Тимчасова заборона на імпорт із Росії була введена навесні 2020 року в тому числі після критики поставок президентом Володимиром Зеленським.

В грудні 2020 року НКРЕКП зняла обмеження на імпорт, а НЕК "Укренерго" продало доступ до міждержавних електромереж для імпорту з Білорусі упродовж 2021 року.