Україна може завантажити ГТС сланцевим газом власного видобутку, - експерти

Вівторок 21 травня 2013 15:29

Представникам української влади та опозиції необхідно виробити єдину позицію щодо подальшої долі газотранспортної системи (ГТС), впевнені експерти.

Експерти відзначають, що в той час, як представники уряду заявляють про можливу приватизацію ГТС, опозиційні політики закликають українців до протестів проти цього. Опитані експерти вважають, що такий стан речей демонструє як Росії, так і Європі високі політичні ризики, які пов'язані з подальшим використанням української ГТС для транзиту газу.

Таким чином, Росія і далі буде змушена будувати обхідні газопроводи для поставок блакитного палива до Європи, а ЄС і далі буде проявляти пасивну позицію щодо створення консорціуму з експлуатації української ГТС. Внаслідок цього, обсяги транзиту газу по території України будуть поступово знижуватися, а єдиною можливістю заповнення труби стане промисловий видобуток сланцевого газу, яка почнеться через кілька років.

«Дискусії між нинішньою владою і опозицією демонструють високі політичні ризики, які пов'язані з невизначеністю подальшої долі ГТС. Зверніть увагу - на приватизацію ГТС не пішла ніяка влада за останні два десятиліття, хоча це питання обговорюється ще з 1996 р. Питання про ГТС занадто сильно політизується, і сьогодні цю ситуацію дуже складно змінити. Якби не було такої політичної складової в цьому питанні, експлуатація ГТС лежала б виключно в економічній площині і не викликала таких бурхливих політичних дискусій», - сказав екс-уповноважений Президента України з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

«Мені здається, що навіть в уряді зараз немає єдиної думки про подальшу долю ГТС, не кажучи вже про те, щоб знайти спільну мову з опозицією», - додав Соколовський.

Експерти вважають, що саме політична невизначеність в Україні стала причиною пасивної позиції Європи у створенні тристороннього консорціуму Україна-ЄС-Росія, а також причиною того, що «Газпром» почав будівництво обхідних Північного і Південного потоків.

«Опозиції в питанні ГТС потрібно зайняти більш конструктивну позицію, а не просто критикувати будь-яку ініціативу влади. Я б хотів, щоб у виступах лідерів опозиції по темі ГТС було більше конкретики. Потрібно не просто говорити, що все погано, а пропонувати, що потрібно зробити», - підкреслив колишній член комітету ВР з питань ПЕК Олександр Гудима.

У той же час, опитані фахівці зійшлися на думці, що на колишні обсяги транзиту російського газу, які в попередні роки становили близько 100-120 млрд куб. м на рік українська ГТС вже не вийде.

Але Гудима упевнений, що навіть у разі зниження обсягів транзиту російського газу по українській ГТС, вона «сухою» не залишиться. Експерт нагадав, що в найближчі роки американські компанії Shell і Shevron почнуть промисловий видобуток сланцевого газу на території України, і ми можемо почати його продавати в Європу, здійснюючи поставки з власної ГТС.

Нагадаємо, раніше уряд передав на розгляд парламенту законопроект про виключення ГТС з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся