ТНК-ВР заявила про бажання брати участь у проекті Nord Stream

Вівторок 03 липня 2012 09:58

ТНК-ВР письмово сповістила своїх акціонерів, ВР і консорціум AAR, а також оператора проекту газопроводу Nord Stream (Nord Stream AG) про бажання брати участь в ньому. Цю інформацію виданню "Комерсант" підтвердив представник ТНК-ВР. У листі наголошується, що проект "потенційно цікавий ТНК-ВР як один з механізмів монетизації газових запасів нових проектів компанії - розробки родовищ "Роспан", а також видобутку газу на Ямалі". Тепер ТНК-ВР пропонує Nord Stream AG встановити "робочі контакти" для отримання інформації.
Початково ідея увійти в Nord Stream виникла у ВР. Про це в п'ятницю повідомив глава "Газпрому" Олексій Міллер. За його словами, ВР може бути цікава участь в будівництві відгалуження на Великобританію. Правда, він уточнював, що мова йде не про конкретні переговори, а "просто про інтерес". Британська компанія ще минулого тижня спробувала отримати від AAR дозвіл на переговори з монополією, оскільки згідно акціонерній угоді ТНК-ВР все нафтогазові проекти власники компанії повинні реалізовувати насамперед через неї. AAR ВР відмовив, запропонувавши обговорити питання з радою директорів ТНК-ВР.

Спочатку у своєму листі-ВР заявила, що після відмови AAR "не має наміру робити ніяких подальших дій відносно вищезгаданих потенційних можливостей (у тому, що стосується Росії), щоб уникнути ризику заподіяння шкоди ВР або ненавмисного порушення наших зобов'язань за акціонерною угодою". Але потім ВР вирішила пом'якшити позицію. У новому листі (копія є у видання) компанія заявила, що "прямим і безпосереднім обов'язком гендиректора ТНК-ВР і менеджменту є спостереження за ринком у пошуках перспективних можливостей, особливо тих, де інформація є загальнодоступною". Оскільки AAR не став давати схвалення на участь ВР в проекті, "компанія підтримує раду директорів ТНК-ВР в розгляді можливості прямого діалогу з Nord Stream".

Рада директорів ТНК-ВР, в якому зараз тільки десять чоловік (відсутній один незалежний директор), повинен зібратися 20 липня - за даними джерел газети, швидше за все, в очній формі. Як уточнив співрозмовник видання, близьке до ВР, компанія все-таки вирішила обговорити питання можливої ​​участі ТНК-ВР в Nord Stream, "щоб не з'явилося звинувачень у недотриманні її інтересів". "Якщо ТНК-ВР це дійсно треба, то компанія цілком може почати переговори з Nord Stream. Перспективи цього проекту поки дуже туманні", - пояснив співрозмовник видання.

Партнери оцінили готовність ВР до компромісу. У листі ТНК-ВР кажуть, що вона "хотіла б брати участь в проекті безпосередньо, але якщо за підсумками детального аналізу виявить відсутність комерційного інтересу, менеджмент буде готовий рекомендувати раді директорів дозволити ВР пряму участь в цьому стратегічному для Росії проекті і підтримати ВР в роботі з іншими гравцями ринку і державою".

В "Газпромі" вчора від коментарів відмовилися, а в Nord Stream AG не змогли оперативно підтвердити отримання листа від ТНК-ВР. Питання будівництва додаткових двох ниток Nord Stream ще розглядається, підкреслили в компанії, і чи будуть вони побудовані чи ні, стане ясно не раніше кінця року. Андрій Поліщук з Raiffeisenbank пояснює, що "сенс їх будівництва неочевидний на тлі стагнації продажів газу в Європі". Вчора Reuters повідомило, що видобуток газу "Газпромом" в червні знову впало - на цей раз на 11%, до 33,3 млрд кубометрів. Віталій Крюков з "ІФД-Капіталу" пояснює це падінням експорту монополії в ЄС.

На думку Поліщука, "в цілому вся історія з участю чи неучастю в цьому проекті ВР або ТНК-ВР ефемерна, і подібні розмови можуть вирішитися тільки одним - продажем російськими акціонерами частки в нафтокомпанії". В інтерв'ю Wall Street Journal Михайло Фрідман заявив, що AAR готовий продати свою частку в ТНК-ВР британській компанії в обмін на приблизно 10% її акцій і гроші. За його словами, "російська влада дивиться на це позитивно". У той же час Фрідман не виключив і покупки частки ВР або входження в ТНК-ВР третього інвестора, проти якого не буде заперечувати російський уряд, - наприклад, ExxonMobil. Втім, джерело видання в американській компанії заявило, що "можливість покупки частки в ТНК-ВР не розглядається".

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся