ru ua

Симоненко: Питання енергонезалежності має вирішуватися у Києві, а не у Вашингтоні

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, який не встиг пропрацювати в Україні і двох тижнів, вже дав чітко зрозуміти, що одним з головних завдань, поставлених перед ним Держдепом, є лобіювання інтересів великих американських транснаціональних корпорацій. Про це заявив лідер КПУ Петро Симоненко, характеризуючи перші дні діяльності нового посла США і його заяви, що одним з головних напрямків США у співпраці з Україною є, нібито, прагнення забезпечити нашу енергетичну незалежність. Досягти ж цього, на думку дипломата, можна тільки за рахунок видобутку американськими компаніями сланцевого газу в Україні. Тому пріоритетом серед пріоритетів у своїй роботі Пайєтт вважає реалізацію таких проектів американськими компаніями Exxon Mobil, Chevron і Shell, що викличе "енергетичну революцію".

"Вперше дипломат такого високого рівня, ще толком не приступивши до роботи, вже відкрито лобіює інтереси Exxon Mobil, Chevron і Shell, втручаючись у внутрішні справи України і нав'язуючи американський проект видобутку сланцевого газу, що викликав в українському суспільстві негативну реакцію і який у народі вже справедливо охрестили "сланцевим Чорнобилем", - сказав голова фракції комуністів у ВР.

Виграють від реалізації цього проекту, відзначає Симоненко, тільки США і транснаціональні корпорації.

"Я хочу особливо звернути увагу, що в тих же Сполучених Штатах сланцевий газ видобувають в пустельних районах і іншим методом, а не екологічно небезпечним гідророзривом. Факт, що при виконанні всіх екологічних норм видобуток сланцевого газу нерентабельна. Так, згідно зі звітом про підсумки діяльності у другому кварталі 2013 р., компанія Shell списала 2,2 млрд дол. Прибуток впав на 57 відсотків до 1,7 мільярда доларів", - сказав він.

І саме з цієї причини в Європі охололи до подібних проектів, усвідомивши, якої шкоди несе видобуток сланцевого газу екології. Приміром, у Франції взагалі заборонили видобуток сланцевого газу.

"Такі ж заборони діють і в Німеччині, Болгарії, Польщі, Великобританії", - додав лідер КПУ.

Крім того, за словами Симоненка, Пайєтт, що не має достатнього досвіду роботи послом, давно зарекомендував себе жорстким лобістом інтересів американських корпорацій в світі. Джеффрі Пайєтт, крім усього іншого, вважається фахівцем в галузі енергетики - з 2007 по 2010 р. він навіть обіймав посаду заступника глави дипмісії США при МАГАТЕ.

Зазначимо, що свого часу WikiLeaks були опубліковані його депеші, що підтверджують наявність незаконних контактів Держдепу з керівництвом МАГАТЕ.

"Тому, коли Пайєтт говорить про енергонезалежність, нехай загляне для початку в угоду про розділ продукції між Shell і Україна, де чорним по білому написано, що компанії Shell і "Надра Юзівська" мають по 50% часток участі кожна, а сам проект розрахований на 50 років", - сказав Симоненко.

У зв'язку з цим лідер КПУ запропонував США порепетирувати з "енергетичними революціями" в Європі - у своїх партнерів по НАТО.

"Нехай спочатку США поділяться з Європою своїми кращими технологіями, ноу-хау і простимулюють європейський енергетичний сектор фінансовими вливаннями, що, безумовно, сприятливо позначиться на економіці ЄС і допоможе йому в досягненні мети щодо забезпечення енергетичної незалежності від Росії, а ми вже у свою чергу подивимося на результат і зробимо відповідні висновки", - підкреслив Симоненко.

Також, на думку лідера комуністів, інше, і не менш важливе завдання, що прикривається турботами посла про енергонезалежність, - це спроба якомога глибше вбити клин між Україною і її головним стратегічним партнером - Росією.

"В американському розумінні "енергонезалежність" України - це розрив економічних та технічних зв'язків з Росією", - переконаний Симоненко.

Незважаючи на негативні наслідки, як для екології України, так і для її взаємовідносин з Росією, український уряд готовий зробити все, щоб задобрити США і великі західні корпорації. Нагадаємо, компанія Shell була забезпечена безпрецедентними податковими пільгами для розробки Юзівського родовища сланцевого газу. Згідно з проектом угоди з компанією, передбачається її звільнення від сплати податків і зборів на загальну суму до 80 млн дол. на рік.

"До всього іншого, безпосередньо український прем'єр в першій половині липня зробив представникам Shell пропозицію розробляти не тільки родовища сланцевого газу, але і приєднатися до видобутку природного газу з традиційних і виснажених родовищ. Виходить, що уряд з розпростертими обіймами зустрічає тих, хто має намір перетворити Україну в пустелю і заробити мільярди на наших природних ресурсах, які повинні забезпечувати добробут українського народу, а не кількох олігархів", - зазначив Симоненко.

"Наша позиція однозначна - природні ресурси повинні належати народу і працювати на народ. Тому комуністи відкрито ставлять питання про націоналізацію стратегічних галузей, в першу чергу енергетичного сектора. Це і буде гарантія енергетичної незалежності України", - заявив лідер Компартії.