Шахтарям допоможе не 1 млрд дотацій, а зміна цін на вугілля, - експерти
На днях Верховна Рада України прийняла в першому читанні за основу законопроект №4744 "Про внесення змін у закон "Про Державний бюджет України на 2016 рік", який передбачає виділення державним шахтам додаткових 1 млрд гривень із держбюджету. Але навіть таке щедре вливання в державні вугільні підприємства не вирішить проблеми вугільного держсектора. Галузі може допомогти тільки перегляд цін на державний вугілля. Про це заявили експерти, передають українські ЗМІ.
"Ці кошти, які в законопроекті, вони спочатку були закладені в бюджеті на потреби вугільної галузі, просто тепер вони з однієї статті держбюджету перейшли в іншу, іншими словами, з розвитку на "проїдання". Так, зараз шахтам будуть виплачені дотації, а в 2017 році знову виникне потреба в нових дотації. У держави є кілька способів, як вирішити цю проблему, одним з яких є зміна підходу до ціноутворення – встановити для держшахт ринкову ціну на вугілля, інакше доведеться робити кроки в бік ліквідації нерентабельних вугільних підприємств", - вважає Роман Ніцович, експерт, керівник програм DiXi Group.
Як повідомив автор проекту №4744 народного депутата Михайло Бондар, законопроект схвалений прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом та першим віце-прем'єр-міністром Степаном Кубивым.
"Розраховую, що у вівторок 20 грудня проект може бути прийнятий парламентом у другому читанні і в цілому, і тоді до січня будуть закриті борги перед шахтарями по заробітній платі", - зазначив Михайло Бондар.
За його словами, зазначені в законопроекті кошти будуть спрямовані на поточні потреби вугільних підприємств і не вирішують такі проблеми державних шахт як застаріле обладнання, падіння обсягу видобутку, висока собівартість вугілля, збитковість.
Нагадаємо, в проекті розпорядження Кабінету міністрів України "Деякі питання подальшого функціонування вугільної галузі" зазначається, що собівартість тонни вугілля на державних шахтах України становить 2080 гривень. У той же час ціна закупівлі вугілля на державних шахтах - 1360 грн./тонна. Експерти енергоринку вважають, що сьогодні ця вартість вугілля не відповідає ринковій і негативно впливає на функціонування підприємств, які знаходяться у сфері управління Міненерго.