ua en ru

С.Арбузов скоротив склад правління НБУ до 11 осіб

Глава Національного банку України (НБУ) Сергій Арбузов скоротив склад правління центробанку на третину - до передбачених законом 11 осіб. При цьому апарат НБУ піддався реформи - скасовано посади виконавчого директора, а департаменти, чиї директора увійшли до правління, стали генеральними. Про це сьогодні пише "Комерсант-Україна".
Як повідомляє видання, в правлінні будуть працювати голова, два недавно призначених заступника - Юрій Колобов та Ігор Соркін, два заступники, що працювали з Володимиром Стельмахом, - Володимир Кротюк і Павло Сенищ, а також шість директорів департаментів НБУ.
У новому складі правління залишилися директор юридичного департаменту Віктор Новіков, директор департаменту персоналу Ігор Іванюк, а виконавчий директор з економічних питань Ігор Шумило призначений директором генерального економічного департаменту. Троє інших виконавчих директорів - з питань грошово-кредитного обігу Олег Дащенко, з питань платіжних систем і розрахунків Віктор Кравець, з адміністративних питань Микола Лаврук - вийшли зі складу правління і очолили відповідні департаменти.
За інформацією видання, з правління також виключені директор департаменту інформатизації Анатолій Савченко, головний бухгалтер НБУ Віра Ричаківська, начальник головного управління НБУ по Києву і області Анатолій Степаненко. Директор фінансового департаменту Ольга Кандибка на початку року вийшла на пенсію, і той, хто прийде на її місце, увійде до правління. Право голосу отримає директор валютного регулювання Олена Щербакова, чий підрозділ стало генеральним департаментом з валютної та грошово-кредитній політиці, і Олексій Ткаченко - директор генерального департаменту банківського нагляду (раніше - служба банківського нагляду). Керував службою Олексій Бережний повернеться до департаменту з питань запобігання використанню банків для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму.

"Це абсолютно очікуване рішення, прийняте відповідно до літніх змін до закону "Про Нацбанк", - відзначив член ради НБУ Роман Шпек.- Ми повинні тільки побажати успіху новій команді".

Фінансисти відзначають, що скорочення кількості членів правління дозволить представникам нової команди - С.Арбузову, Ю.Колобову, І.Соркіну і О.Ткаченко - при голосуванні звертати менше уваги на позицію членів команди В.Стельмаха. "Неправильно відразу виключати можливість обговорення на правлінні важливих питань, - відзначив один з колишніх заступників голови НБУ. - При В.Стельмаху, звичайно, був авторитаризм, але думки вислуховувались. А Арсеній Яценюк, який його замінював, влаштовував демократію, щоб вчитися - почути, що говорять фахівці про вплив рішень НБУ на ринок. Рубати таку школу без досвіду не можна".
Як передає видання, при В.Стельмаху на правлінні приймалися постанови, тексти яких при публікації наступного дня могли значно відрізнятися від оригіналу. Зараз засідання правління практично не збираються. "Всі сидять по кабінетах, а проекти рішень правління їм просто приносять", - сказав один зі співробітників НБУ. Але жорсткий стиль управління може бути корисний у цій ситуації. "В Україні є різні банки, але немає злагодженої банківської системи. Ні монетарної системи - в ході дві валюти, орієнтовані на два емісійних центри: один - у країні, інший - у США, - вважає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.- Що відбувається в НБУ концентрація влади спрямована на збільшення оперативності та однозначності прийняття рішень. Але майбутнє банківської системи залежить від того, які цілі керівництво ставить перед собою. Які вони - я не знаю. Ми дали свої пропозиції, але реакції не бачимо. Від В. Стельмаха була негативна реакція, але вона була".
Нагадаємо, Правління Нацбанку є його головним керівним органом, який відповідно до ст. 14-15 закону "Про Нацбанк" приймає рішення і реалізує основні функції центробанку, включаючи забезпечення стабільності гривні і банківської системи. Правління, очолюване головою НБУ, приймає нормативно-правові акти, що стосуються діяльності регулятора, банківської системи та валютних резервів. Засідання правління є правомочним при наявності 2 / 3 його членів (мінімальний поріг кворуму, таким чином, знизиться з 11 до 8 осіб), а для ухвалення рішення достатньо простої більшості (з 6 до 5).