Російський бізнесмен Михайло Фрідман може продати частку в "Мегафоні" за 5 млрд дол

Понеділок 02 квітня 2012 09:53

В Росії структури Алішера Усманова найближчим часом можуть довести свою частку в "Мегафоні" до контрольної, викупивши пакет в іншого російського акціонера оператора - компанії Altimo, що управляє телекомунікаційними активами Михайла Фрідмана. За цю частку Усманов може заплатити близько 5 млрд дол.

Про те, що переговори Усманова і Фрідмана увійшли в завершальну стадію, розповіли два джерела у великих телекомунікаційних компаніях. Про можливість угоди знає також джерело в одному з інвестбанків, але, зазначає, що вона носить виключно приватний характер і пройде без участі незалежних оцінювачів. Про домовленість сторін може бути оголошено протягом місяця, очікують співрозмовники. 

"Переговори про викуп Алішер Усманов вів весь минулий рік", - говорить топ-менеджер одного з активів, підконтрольних Altimo. Інше джерело пояснює, що спочатку мова йшла про суму 7 млрд дол., але Усманову вдалося добитися дисконту.

На даний момент "АФ Телеком Холдинг" Алішера Усманова володіє 31,13% "Мегафону"; компанії Altimo, що управляє телекомунікаційними активами "Альфа-Груп" Михайла Фрідмана, належить 25,1%. Ще 43,77% - під контролем шведської компанії TeliaSonera. Таким чином, викупивши частку Михайла Фрідмана, структури Усманова консолідують контрольний пакет акцій "Мегафону".

Структури Алішера Усманова володіють акціями "Мегафона" не тільки безпосередньо, але й опосередковано - через спільне підприємство з TeliaSonera - холдинг "Телекомінвест". За неофіційною інформацією, "Телекомінвест" вже давно планують ліквідувати. "У зв'язку з операцією "АФ Телеком Холдинг" може переглянути структуру свого володіння активом і в цій частині", - пояснює один зі співрозмовників.

У минулий четвер "Мегафон" зареєстрував кіпрську "дочку" - компанію Megafon Investments. В операторі повідомили, що вона буде керувати телекомунікаційними активами, але якими саме - невідомо. Одне з джерел припускає, що ця структура може взяти участь в угоді Фрідмана з Усмановим.

Altimo зараз володіє також 24,998% голосуючих акцій в міжнародному операторі Vimpelcom ltd. (контролює російський "Вимпелком", що працює під брендом "Білайн"). Він був створений в результаті злиття російського "Вимпелкома" і телеком-активів мільярдера Нагіба Савіріс. Три роки тому, коли Михайло Фрідман домовлявся про створення цієї компанії, джерела розповідали, що операція "узгоджувалася з Кремлем". "Тоді Фрідману рекомендували продати свою частку в "Мегафоні". По суті, це було умовою для схвалення його угоди з Савіріс: уряд не влаштовувало, що Altimo володіє великими частками відразу в двох компаніях "великої трійки" - в конкуруючих активах", - говорить один зі співрозмовників.

"Мегафон" - єдина непублічна компанія з усієї "великої трійки". За підсумками 2011 року чистий прибуток компанії за US GAAP склав 43,5 млрд руб., скоротившись на 11,4% в порівнянні з 2010 роком. При цьому консолідована виручка компанії виросла на 12,6%, до 242,6 млрд руб., говориться в офіційному звіті оператора.

Число абонентів телекомунікаційної компанії станом на кінець минулого року склало 62,8 млн чоловік. Аналітик UniCredit Securities Надія Голубева каже, що фінансові умови угоди виглядають "дуже розумно". "Вся компанія оцінена по мультиплікатору 5 EBITDA 2011 року. Це відповідає оцінці МТС і "ВимпелКому", - говорить Голубєва. Вона припускає, що новина про консолідацію контрольного пакета у структур Алішера Усманова може позитивно позначитися на котируваннях "Ростелекома". "Це підвищує можливість об'єднання "Мегафону" і "Ростелекома", про який говорилося кілька років назад", - пояснює Голубєва.

Аналітик "Газпромбанку" Ганна Курбатова вважає, що угода виглядає цілком логічною з урахуванням того, що Altimo може до кінця року викупити назад пакет префів в Vimpelcom ltd, що належав їй раніше. "У жовтні 2012 року власники префів зможуть конвертувати їх у звичайні папери. На це Altimo можуть також знадобитися кошти", - говорить Курбатова. З цим згодна Надія Голубєва з UniCredit Securities. За її оцінками, на конвертацію префів Altimo може знадобитися близько 1,3 млрд дол.

Офіційні представники "АФ Телеком" і Altimo відмовилися від коментарів.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся