Референдум в Греції за новою програмою ЄС і МВФ ставить під загрозу фінансову стабільність єврозони, - Fitch

НовиниЕкономіка    01.11.2011 - 15:31

Намір прем'єр-міністра Греції Георгиоса Папандреу провести референдум з питання про економічні і фінансові умови в рамках нової програми допомоги Афінам з боку Євросоюзу (ЄС) і Міжнародного валютного фонду (МВФ), яка у тому числі передбачає реструктуризацію грецької заборгованості за участю приватного сектора (PSI), ставить під загрозу фінансову стабільність єврозони. Відповідна позиція експертів міжнародного рейтингового агентства Fitch міститься в обнародуваному сьогодні прес-релізі.
Можлива відмова від програми ЄС і МВФ, про яку активно говорять в грецькому уряді, сильно підвищить ризики вимушеного дефолту Греції і вірогідності виходу країни з валютного блоку. Обидва ці сценарії украй негативно відіб'ються на фінансовій стабільності і життєздатності єврозони, вказує Fitch.
Звістка про референдум в Греції підкреслює необхідність і терміновість створення надійного механізму, який допоможе уникнути дестабілізації обстановки в єврозоні. Невизначеність відносно того, чи прийме Греція умови програми ЄС і МВФ, а також PSI, збільшують нервозність кредиторів, які не знають, які втрати їм доведеться понести.
На думку експертів Fitch, необхідні швидкий прогрес і негайне втілення в життя ініціативи по розширенню повноважень Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF). Крім того, важливо, аби Європейський центробанк (ЄЦБ) зберігав свою готовність до інтервенцій на вторинному ринку, які необхідні для заборони розвитку негативного сценарію в платоспроможних державах, чиї суверенні облігації можуть втратити ліквідність (йдеться в першу чергу про Італію і Іспанію).
Fitch відзначає, що на даний момент важко сказати, які наслідки матиме негативний результат референдуму (тобто відмова від програми ЄС і МВФ), особливо в світлі непростих переговорів Греції з "трійкою" кредиторів (ЄС, МВФ, ЄЦБ) по новому пакету фінансової допомоги. Враховуючи боргове навантаження Греції і щільний "розклад" по погашенню заборгованості в I кварталі 2012 р., за відсутності фінансової допомоги ззовні Афіни, ймовірно, чекає дефолт, упевнені в Fitch.
Агентство нагадує, що нездатність європейських лідерів обнародувати виразну програму виходу з боргової кризи стала причиною погіршення обстановки в регіоні. Відсутність фінансової стабільності сприяє наростанню тиску на рейтинги інших держав єврозони.
Нагадаємо, 27 жовтня 2011 р. лідери єврозони погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшенні боргового тягаря Греції. Передбачається, що тримачі грецьких бондів обміняють їх на нові з 50-процентним дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг Греції з поточного рівня в 160% ВВП до 120% ВВП до 2020 р. При цьому члени єврозони, аби переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти підвищення кредитної якості нових грецьких паперів оцінною вартістю до 30 млрд євро. Про які інструменти йде мова, поки невідомо, але, можливо, це буде забезпечення грецьких облігацій у вигляді паперів з вищим рейтингом AAA.
Крім того, до кінця року Євросоюз і Міжнародний валютний фонд погодять нову багатолітню програму фінансової допомоги Греції обсягом до 100 млрд євро. Таким чином, з врахуванням механізму підвищення кредитної якості нових грецьких паперів загальний обсяг нової приватно-державної програми допомоги Греції складе до 130 млрд євро. Деталі програми європейська влада і Міжнародний інститут фінансів (IIF) обіцяють погодити найближчим часом.
Напередодні прем'єр-міністр Греції Папандреу заявив, що в республіці буде проведений референдум за новою угодою з європейськими лідерами. Зокрема, на загальне голосування грецький уряд має намір винести питання про готовність громадян прийняти політику жорсткої економії в обмін на новий пакет допомоги Євросоюзу. Останні соцопитування, проведені в Греції, свідчать про те, що близько 60% греків відносяться до чергового транша євродопомоги обсягом 130 млрд євро "негативно" або "швидше негативно".
Окрім проведення референдуму Папандреу має намір винести на голосування парламенту питання про довіру уряду і політичному курсу, якого він дотримується.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Теги: Fitch, Евросоюз
On Top