ua en ru

Продан вважає неприйнятним для України запропонований Росією механізм формування ціни на газ

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан вважає неприйнятним для України запропонований Росією механізм формування ціни на газ, який передбачає ціну в 385 дол. за тис. куб. м.

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан вважає неприйнятним для України запропонований Росією механізм формування ціни на газ, який передбачає ціну в 385 дол. за тис. куб. м. Про це він заявив сьогодні в Брюсселі за підсумками трьохсторонньої зустрічі між Україною, Росією та ЄС.

"Наша позиція на переговорах не змінювалась, вона чітка. Україна хотіла би мати справедливу ринкову ціну, яка формується по ринковим механізмам. На жаль, російською стороною запропоновано механізм формування ціни на газ для України, який би я назвав політичним. Росія запропонувала так звану знижку. Як діє ця знижка, ми з вами вже бачили. Росія в односторонньому порядку може в будь-який момент змінити цю знижку, як це вже було зроблено. Такий механізм формування ціни для української сторони є неприйнятним", - заявив Продан.

За словами міністра, під час проведених переговорів сторонам не вдалося включити в пакетні домовленості, перш за все, механізм формування ціни, який би встановив "справедливу, недискримінаційну і неполітичну ціну для України".

"Ми підтверджуємо наші позиції щодо того, що Україна здійснюватиме відповідні платежі за газ, як минулі, так і майбутні, у разі досягнення домовленості щодо справедливої, економічно обґрунтованої, ринкової ціни", - запевни Продан.

Проте, за його словами, російська сторона категорично відмовляється сприймати іншого механізму формування ціни, окрім знижки на експортне мито, яке застосовується на підставі рішень російського уряду.

"Ми хотіли би, щоб в контракті було зафіксовано між суб'єктами господарювання чіткий рівень цін без впливу будь-яких рішень, які може прийняти в односторонньому порядку той чи інший уряд. Сама ціна, яку тільки що назвали, 385 дол./тис. куб. м. не є сьогодні ринковою. Ми маємо на сьогоднішній день дуже багато пропозиції, це пропозиції щодо реверсних поставок, які по ціновим показникам є значно нижчими. Якщо врахувати транзит, який здійснюється через територію України та у зворотному напрямку по європейським країнам, то ми можемо говорити, що ціна "Газпрому" може бути ще нижчою, ніж зараз пропонують європейські постачальники", - заявив Продан.

Наразі ж, за словами міністра, єдиним механізмом урегулювання ситуації залишається механізм отримання відповіді у арбітражному суді м. Стокгольм.

Зазначимо, сьогодні Президент Росії Володимир Путін доручив уряду РФ опрацювати варіант фіксації умов поставки газу в Україну на певний час.