Правозахисник: в Україні з'явився новий вид незаконного відбирання будинків і квартир

В Україні розцвів новий вид незаконного відбирання будинків і квартир, в зоні ризику опинилися малозабезпечені жителі, бюджетники, а судді і недобросовісні експерти виступають співучасниками злочинців. Про це на прес-конференції в Національній спілці журналістів України за участю постраждалих від дій шахраїв розповів правозахисник Едуард Багіров.

За його словами, в зоні ризику опинилися тисячі українців, які навіть не підозрюють про те, що можливо вже стали мішенню зловмисників.

"Схема влаштована так. Шахраї купують частину будинку або кімнату в комуналці. Влаштовують там пожежу або потоп. Звинувачують у цьому сусідів, і через своїх експертів оцінюють "збиток". Потім подають в суд на сусідів, як на "винуватців пожежі", з вимогою відшкодування збитків. Підкуплений суддя задовольняє позов в повній мірі. Довести свою невинність, тим більше виплатити величезні суми, люди не в змозі, в результаті весь будинок або квартира відходять рейдеру в рахунок сплати "боргу". В остаточному підсумку люди залишаються на вулиці, практично без шансів добитися справедливості. Шахраїв навіть неможливо притягнути до відповідальності, адже вони прикриваються рішенням суду", - розповів правозахисник.

В аналогічну ситуацію потрапила сім'я вчительки Тетяни Жигала, яка розповіла журналістам історію захоплення будинку в Білгородці Києво-Святошинського району.

"Моїй родині належало 2/3 будинку та ділянка 10 соток. Одну третину нашого будинку купив хтось Гребцов Володимир Миколайович. Відразу пропонував нам віддати весь будинок і з'їхати в інший. Ми відмовилися - почалися погрози. Одного разу в нашу відсутність в його частині будинку сталася пожежа, але Гребцов звинуватив у цьому нас, попередньо знищив сліди пожежі, і подав матеріальний позов до суду. Незважаючи на показання свідків, експерти сфальсифікували причини пожежі, а суддя Києво-Святошинського суду Дмитро Усатов проігнорував всі норми і присудив 1 млн 300 тисяч грн виплат! Потім ще і за своєю ініціативою наклав арешт на мою однокімнатну квартиру в забезпечення позову!", - поскаржилася журналістам Тетяна Жигала.

"Суддя відмовився розглядати наші доводи, грубо порушував процедури і прийняв абсурдні рішення, а експерти явно діяли за вказівкою Гребцова, - підтверджує юрист, представник родини Жигала Людмила Король. - В результаті незаконних дій майно Жигала було оцінено в 47 тисяч гривень і таємно продано з молотка підставній особі. Тепер усім розпоряджається загарбник".

За словами Багірова, дана ситуація показує, що прості люди в нашій країні абсолютно не захищені від таких нахабних "рейдерських схем" з участю продажних суддів, експертів та нотаріусів.

"Я закликаю всіх громадян бути гранично пильними, не продавати частину своєї нерухомості, а, по можливості, застрахуватися від пожеж і потопів. Ми вже звернулися у всі відповідні інстанції з вимогою звернути особливу увагу на цей випадок. Адже дана схема набирає "популярність" по всій країні", - заявив він.

Багіров додав, що їхні звернення почули і в Києво-Святошинському РВВС відкрили справу на Гребцова за статтею шахрайство.

"17 лютого в обласному апеляційному суді буде розглядатися вже повторна апеляція по справі Жигала. Це буде тест для судової системи, наскільки вона взагалі в змозі захистити просту людину, у якої немає грошей на хабарі. Ми будемо уважно стежити за процесом і зробимо все можливе, щоб справедливість восторжествувала, а винні понесли покарання", - резюмував правозахисник.