ru ua

Уряд зобов'язаний відшкодувати ПДВ металургійним підприємствам, - експерти

Відмова держави повертати податок на додану вартість металургійним підприємствам може призвести до розвалу металургійної галузі та економіки країни. Про це заявив президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.

"Металургія, незважаючи на конфлікт на сході України, є головним джерелом надходжень валюти в країну. І крах металургійних компаній призведе до вкрай негативних макроекономічних наслідків для всієї економіки країни. Зокрема, до падіння курсу гривні і невиконання бюджету", - зазначив Пасхавер.

Експерт упевнений, що держава повинна якнайшвидше в повному обсязі відшкодувати ПДВ працюючим на сході металургійним підприємствам - зокрема, комбінатам групи "Метінвест".

Пасхавер нагадав, що заборгованість держави перед "Метінвестом" по ПДВ сягнула майже 1 млрд грн. Раніше генеральний директор "Метінвесту" Юрій Риженков повідомляв, що група перебуває в постійному діалозі з державними податковими органами з питання відшкодування ПДВ. При цьому гендиректор підкреслював, що несвоєчасне відшкодування ПДВ негативно позначається на фінансовому стані компаній, тоді як ці кошти могли бути спрямовані на розвиток підприємств.

Наголошується, що при цьому держава в листопаді компенсувала Алчевському меткомбінату (входить до складу групи "Індустріальний союз Донбасу", - Ред.), знаходиться на окупованій території і контрольований сепаратистами, 300 млн грн податку на додану вартість, тоді як підприємствам групи "Метінвест" - тільки 35 млн грн. Крім того, у січні холдингу "Метінвест" податкова повинна відшкодувати ще близько 817 млн грн ПДВ, але з компанією досі не розрахувалися з боргами за листопад-грудень - отже немає підстав вважати, що борг за січень буде погашений вчасно.

Виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко вважає, що держава не повинна вибірково відшкодовувати ПДВ окремим підприємствам. "Коли має місце непрозорий підхід, коли одним віддають податки, а іншим ні, це руйнує інвестиційний клімат і призводить до відтоку інвестицій із країни. На жаль, поки що податкова не демонструє бажання жити по-новому підходити до всіх з однаковими вимогами", - каже Дерев'янко.

Варто відзначити, що підприємства "Метінвесту" в серпні 2014 р. збільшили відрахування податків, зборів та інших обов'язкових платежів в бюджети всіх рівнів і державні цільові фонди на 22,1%, до 116 млн дол. Це сталося в період найбільш запеклих бойових дій на Донбасі.

Крім того, як випливає з оперативної бухгалтерської звітності, підприємства "Метінвесту", у тому числі ті, в яких група не має контрольного пакету, в 2014 р. здійснили переплату з податку на прибуток на загальну суму 2,485 млрд грн. Зокрема, Північний ГЗК в 2014 р. переплатив 1 млрд 290,806 млн грн податку на прибуток, Інгулецький ГЗК - 1 млрд 183,350 млн грн, Центральний ГЗК - 250,203 млн грн, Харцизький трубний завод - 190,790 млн грн, ММК ім. Ілліча - 50,098 млн грн, "Азовсталь" - 40 млн грн, Запорізький залізорудний комбінат - 175,864 млн грн.