ua en ru

Споживчі настрої в Україні у червні поліпшилися до найвищого рівня з січня 2014 р

Індекс споживчих настроїв (ІСН) в Україні у червні 2014 р. поліпшився до найвищого рівня з січня 2014 р., склавши за співставною з попередніми хвилями вибіркою (вік 16-59) 68,4, а за новою вибіркою (вік 16+) - 66,1.

Індекс споживчих настроїв (ІСН) в Україні (без урахування Криму) у червні 2014 р. поліпшився до найвищого рівня з січня 2014 р., склавши за співставною з попередніми хвилями вибіркою (вік 16-59) 68,4, а за новою вибіркою (вік 16+) - 66,1. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

Оцінка поточного становища додала 7,3 пункту та дорівнює 61,8. Складові цього індексу змінились наступним чином: індекс поточного особистого матеріального становища становить 53,3, що на 0,5 пункту гірше квітневого показника; індекс доцільності робити великі покупки зріс відразу на 15 пунктів до значення 70,2.

Очікування щодо розвитку економіки країни поліпшилися на 8 пунктів до значення 72,7. Складові цього індексу змінилися наступним чином: індекс очікуваних змін особистого матеріального становища становить 71,0, що на 8,4 пункту краще ніж у квітні; індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року додав 11,8 пункту та дорівнює 63,0; очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років становлять 84,3, що на 3,7 пункту краще квітневого показника.

Також у червні поліпшилися очікування українців щодо динаміки безробіття: відповідний індекс дорівнює 133,7, що 9,9 пункту нижче ніж у квітні. Інфляційні очікування також дещо покращилися: відповідний індекс в червні втратив 1,8 пункту до 182,5. Одночасно українці стали оптимістичніше дивитися на курс гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань зменшився на 8,4 пункту до значення 115,8.

У червні аналітиками GfK Ukraine було зафіксовано такі ключові тенденції:

1. Якщо порівнювати споживчі настрої червня з січнем, головні зміни відбулися за двома їх складовими - індекс поточного особистого матеріального становища знизився майже на 20 пунктів, тоді як індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років зріс на 15 пунктів. Одночасно індекс девальваційних очікувань знизився порівняно до січня майже на 35 пунктів.

2. Порівняно до попереднього заміру у квітні ІСН зріс за співставною вибіркою (16-59 років) на 7,7 пунктів за рахунок поліпшення короткострокових економічних очікувань громадян. На фоні кращих очікувань розвитку економіки впродовж найближчого року суттєво зросли індекс очікуваних змін особистого матеріального становища та індекс доцільності робити великі закупи. Паралельно знизилися індекс очікуваної динаміки безробіття та девальваційні очікування. Незначна негативна динаміка спостерігалася виключно в індексу поточного особистого матеріального становища.

3. Споживчі настрої в червні поліпшилися в усіх регіонах, крім Південного, а також Східного, де вони ще трохи знизилися, і є за новою вибіркою на 25 пунктів нижчими від середніх по Україні. Найбільшою мірою ІСН зріс порівняно до квітня у Центральному регіоні - на 19 пунктів.

"Поступова стабілізація політичної ситуації після інаугурації нового Президента та зменшення загрози повномасштабної війни сприяли поліпшенню економічних очікувань громадян. Водночас, слабка динаміка поточного матеріального становища стримує зростання внутрішнього попиту", - коментують аналітики GfK Ukraine.