ua en ru

Платіжний баланс України закритий з профіцитом у 849 млн доларів в 2015

Платіжний баланс України закритий з профіцитом у 849 млн доларів в 2015 Фото: Національний банк України

За даними НБУ, в плюс показник вийшов вперше з 2010 року

Платіжний баланс України в 2015 році повернувся до профицитного стану. Позитивне сальдо в минулому році склало 849 млн доларів. Про це повідомляє прес-служба Національного банку України (НБУ).

У 2014 році сальдо платіжного балансу країни було від'ємним - 13,3 млрд доларів. За даними регулятора, в останній раз платіжний баланс був зведений в "плюс" в 2010 році.

В повідомленні НБУ йдеться, що позитивне значення сальдо обумовлено, насамперед, значним скороченням дефіциту поточного рахунку. У минулому році показник був мінімальним з 2005 року - 204 млн доларів (0,2% від ВВП), тоді як в 2014 році становив 4,6 млрд доларів (3,5% від ВВП).

Корекції поточного рахунку також сприяло прискорення падіння імпорту (на 33,5%) у порівнянні з падінням експорту (30,5%).

На український експорт вплинули несприятлива зовнішньоекономічна кон'юнктура на ринках металів і агропродукції, а також обмеження торгівлі з РФ. Більше інших скоротився експорт продукції машинобудування, металургії та хімічної промисловості.

Одночасне зниження цін на енергоресурси, менші фізичні обсяги імпорту природного газу, високий урожай окремих видів зернових культур, зокрема пшениці, в якійсь мірі компенсували негативний вплив падіння експорту.

Стан платіжного балансу покращився також профіцитом фінансового рахунку. Чисті залучення за фінансовим рахунком склали 488 млн доларів, сталося це багато в чому завдяки значним обсягам офіційного фінансування від міжнародних партнерів.

Позитивний вплив на рахунок також надав чистий приплив прямих іноземних інвестицій (3,1 млрд доларів). З цієї суми три чверті припали на банківський сектор.

Формування профіциту платіжного балансу разом з отриманням фінансування від Міжнародного валютного фонду (МВФ) дозволили збільшити міжнародні резерви до 13,3 млрд доларів (фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,4 місяця).

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що НБУ спростив банкам перевірку валютних операцій.