ru ua

ПАРЄ продовжила санкції проти Росії до квітня, - резолюція

ПАРЄ продовжила санкції проти Росії до квітня, - резолюція

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) продовжив санкції проти Росії до квітня 2015 р. Відповідна резолюція була підтримана 160 голосами в ході сьогоднішнього засідання асамблеї, написав у своєму Facebook глава української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв.

Спочатку проектом резолюції пропонувалося повернути російської делегації право голосу з можливістю анулювати її повноваження на сесії в червні 2015 р., якщо не буде досягнуто ніякого прогресу у здійсненні мінських домовленостей, а також вимог і рекомендацій асамблеї, виражених в резолюції. Таке рішення в моніторинговому комітеті мотивували тим, що врегулювання конфлікту в Україні буде неможливим без повної участі РФ.

Проте пізніше моніторинговий комітет ПАРЄ прийняв поправку не відновлювати повноваження російської делегації до квітня. Таким чином, делегації РФ не стали повертати право голосу в асамблеї.

"Моніторинговий комітет підтверджує, що незаконна анексія Криму Російською Федерацією є грубим порушенням міжнародного права, включаючи статут Організації Об'єднаних Націй, Гельсінського заключного акту ОБСЄ, а також статуту Ради Європи і зобов'язань Росії, даних при її вступі в цю організацію. Крім того, комітет дуже стурбований подіями в Східній Україні і засуджує роль Росії у підбурюванні та ескалації цих подій, у тому числі постачання зброї для повстанських сил і таємні військові дії російських військ на території Східної України, що є грубим порушенням міжнародного права, включаючи статут Ради Європи і Мінський протокол, в якому бере участь Росія", - йдеться в узагальненні до резолюції.

Також комітет висловлює свою тривогу з приводу участі великогї кількості російських "добровольців" в конфлікті в Східній Україні. При цьому у ПАРЄ стурбовані тим, що російська влада в свою чергу не робить якихось видимих дій з припинення такої участі, що є порушенням Кримінального кодексу Російської Федерації.

У документі підкреслюється, що після позбавлення російської делегації права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 р., Росія не тільки не усунула причини такого рішення, але і істотно ускладнила ситуацію.

При цьому рішення щодо повноважень делегації РФ може бути переглянуте в квітні, в залежності від того, як Росія буде виконувати вимоги асамблеї.

Серед основних вимог ПАРЄ до Росії щодо Криму у резолюції зазначається: повернення незаконно анексованого Криму Україні; повне та прозоре розслідування смертей і зникнень на території півострова, а також звинувачень в насильстві і порушенні прав людини співробітниками поліції і воєнізованими силами; розпуск всіх воєнізованих формувань в регіоні; припинити будь-який тиск і погрози закриття незалежних ЗМІ та скасувати закриття кримсько-татарського каналу ATR.

Також ПАРЄ висловила стурбованість становищем кримських татар і україномовного населення на території анексованого півострова і в зв'язку з цим вимагає від Росії: утримуватися від будь-яких переслідувань і тиску на установи і організації кримських татар; дозволити лідерам Меджлісу кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарова повернутися в Крим і вільне переміщатися через адміністративну кордон з материковою Україною; вжити всі необхідні заходи для забезпечення освіти українською мовою.

Крім того, асамблея назвала низку вимог РФ щодо ситуації на Донбасі: вивести з української території всі війська, включаючи секретні служби; утримуватися від поставок зброї повстанським силам; вжити ефективних заходів щодо припинення напливу російських добровольців на схід України; прийняти поправки до Кримінального кодексу, які криміналізують участь російських цивільних осіб у збройних конфліктах за кордоном, включаючи тих, які не отримують винагороду за свої дії; забезпечити судове переслідування по всій строгості російського закону всіх громадян Росії, які брали участь в якості "добровольців" у збройному конфлікті в Східній Україні; надавати повне сприяння розслідування катастрофи лайнера Малайзійських авіаліній Boeing-777 в Донецькій області; привести федеральний закон РФ "Про оборону" у відповідність з думкою Венеціанської комісії; забезпечити постійний український/російський контроль їх спільного державного кордону; негайно звільнити всіх заручників, військовополонених і незаконно утримуваних осіб

При цьому у ПАРЄ нагадали про заяву проросійського лідера бойовиків Олександра Захарченко від 23 січня 2015 р., що його сили не будуть дотримуватися режиму припинення вогню і вести переговори про перемир'я, а також його рішення почати наступ до кордонів Донецької області. У зв'язку з цим делегати асамблеї закликали Росію використовувати свій вплив, щоб гарантувати, що повстанські сили повернутися за стіл переговорів і будуть повністю дотримуватися угоди про припинення вогню, передбачене Мінським протоколом.

Крім того, асамблея висловлює серйозну заклопотаність з приводу утримання члена української делегації ПАРЄ, народного депутата України, української льотчиці Надії Савченко. "Асамблея вважає її передачу бойовиками в РФ і подальше позбавлення свободи російською владою як порушення міжнародного права, що де-факто є викраденням. Асамблея закликає російську владу протягом 24 годин звільнити Савченко і дозволити їй повернутися в Україну", - йдеться в резолюції.

Також у документі асамблея нагадала Росії про її зобов'язання в рамках врегулювання конфліктів з іншими сусідніми країнами, такими як Грузія (щодо Південної Осетії та Абхазії), Молдова (Придністров'я), а також Вірменія та Азербайджан (щодо Нагірного Карабаху).

Нагадаємо, вчора ПАРЄ прийняла резолюцію щодо ситуації з біженцями в Україні.

Сьогодні ПАРЄ прийняла поправку з вимогою звільнити Савченка протягом 24 годин.