ru ua

Скасування кримінальної відповідальності за умисне розголошення комерційної або банківської таємниці необгрунтоване, - УКБС

Ініціативу щодо скасування кримінальної відповідальності за навмисне розголошення комерційної, або банківської таємниці, що міститься у законопроекті від 09.12.2011 р, реєстр. № 9575 Асоціація "Український Кредитно-Банківський Союз" вважає необґрунтованою.

На думку експертів Асоціації, це спричинить поширення правового нігілізму у сфері захисту конфіденційної інформації, та призведе до безкарності злочинів щодо прав людини, гарантованих Конституцією.

Експерти УКБС пропонують виключити із законопроекту норми, що скасовують передбачену статтями 231 і 232 ККУ кримінальну відповідальність за незаконне збирання, використання та розголошення відомостей, що становлять комерційну або банківську таємницю, що вчинене з корисливих мотивів і завдало істотної шкоди суб'єкту господарювання.

Експерти Асоціації зауважили, що на сьогодні застосування вказаних статей з визначенням критерію "істотна шкода" дещо обмежене, вимагає доопрацювання і внесення змін до Кримінального кодексу України. Але, виключення цих статей взагалі є неприйнятним, оскільки вони виконують свою захисну функцію щодо інформації з обмеженим доступом і потребують подальшого розвитку у кримінальному законодавстві.

Більш доцільним було б встановлення чітких критеріїв таємної та конфіденційної інформації; створення механізму притягнення до кримінальної відповідальності "осіб-посередників", які отримують інформацію, здобуту незаконним шляхом, для подальшого використання у своїх корисних цілях.

Натомість, проект штучно зменшує ступінь суспільної небезпечності злочинів у сфері інформаційної безпеки, послаблюючи механізм кримінально-правового регулювання, в межах якого здійснюється реагування держави на вчинені злочини.

"Зменшення гарантій держави щодо захищеності комерційної чи банківської таємниці матиме негативний вплив на стан захисту законних прав та інтересів суб'єктів господарювання, а також знизить довіру населення до банківської системи, яка є важливою складовою економіко-господарського механізму. Розвиток національної економіки і пов'язаної з ним конкуренції між господарюючими суб'єктами потребує саме посилення захисту інформації з обмеженим доступом", - підкреслила генеральний директор УКБС Галина Оліфер.