Нобелівську премію з фізики присудили за прорив в області лазерів

Нобелівську премію з фізики присудили за прорив в області лазерів
Фото: один з лауреатів Жерар Муру (wikimedia.org)

Премію отримали науковці Артур Ашкін, Жерар Муру і Донна Стрікленд

Нобелівську премію з фізики 2018 року присудили вченим Артуру Ашкіну, Жерару Муру і Донні Стрікленд за дослідження в області лазерів. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на інформацію нобелівського комітету в Twitter.

У комітеті відзначили, що оптичні пінцети, які розробив Ашкін, можуть захоплювати частки, атоми і молекули за допомогою лазерного променя. Це може використовуватися для дослідження вірусів, бактерій та інших клітин, не пошкоджуючи їх. Також створено нові можливості для спостереження і контролю за механізмом життя.

"Наукова фантастика стала реальністю. Оптичні пінцети дозволяють спостерігати, вирізати і тягнути за допомогою світла. У багатьох лабораторіях лазерні пінцети використовуються для вивчення біологічних процесів, таких як білки, молекулярні двигуни, ДНК або внутрішнє життя клітин", - йдеться в повідомленні.

Муру і Стрікленд виявили шлях до найкоротших і інтенсивних лазерниї імпульсів. Розроблена ними методика відкрила нові напрямки досліджень і призвела до широкого промислового та медичного застосування.

Нобелівську премію з фізики присудили за прорив в області лазерів

 

Нагадаємо, минулого року володарями Нобелівської премії в області фізики стали американці Кіп Торн, Райнер Вайсс і Беррі Берріш. Вчені були удостоєні нагороди за внесок у проект детектора LIGO (лазерно-інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія), завдяки роботі якого в 2016 році були виявлені гравітаційні хвилі. За словами дослідників, відкриття гравітаційних хвиль може стати новою ерою в астрономії.

Відзначимо, напередодні Нобелівську премію з фізіології або медицини 2018 року отримали Джеймс Еллісон і Тасуку Хьондзе за нові методи терапії раку.

 

Читайте нас в Google News та підписуйтесь

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся