ru ua

НБУ врегулював ведення касових операцій у національній валюті

НБУ врегулював ведення касових операцій у національній валюті Фото: НБУ подає документи у відповідність із законодавством (НБУ)

Зміни в нормативно-правові акти Нацбанку внесені у зв'язку зі зміною законодавства

Національний банк України нормував власні нормативно-правові акти з питань ведення касових операцій у національній валюті в Україні у зв'язку з оновленням українського законодавства. Про це повідомляє прес-служба регулятора.

Відповідні зміни містяться в постанові правління Національного банку України від 29 грудня 2017 № 148 "Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", яким викладено в новій редакції положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Положення передбачає низку новацій, а саме:

- здійснення підприємством збору готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здачі в банк з використанням комплексу технічних і програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, що забезпечують безпечне передачі коштів з робочих місць касирів у спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшої здачі готівки в каси банків (так звана "пневмопочтаˮ)

- здавання готівкової виручки (готівки) в банк через підприємства, які одержали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг по інкасації;

- застосування електронного цифрового підпису юридичної особи при наданні послуг в електронній формі або при здійсненні інформаційного обміну з іншими суб'єктами електронного взаємодії;

- покладання функцій касира на іншого працівника підприємства, залученого на підставі укладеного договору на надання послуги з надання персоналу

Крім того, лібералізовано ряд вимог щодо ведення касових операцій, зокрема, визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей оприбуткування готівки в касах підприємств та відокремлених підрозділів залежно від графіка роботи, способів здавання готівки; визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо.) особливості встановлення лімітів каси відокремленим підрозділам підприємств.

Положення також містить вимогу боргу небанківських фінансових установ, які у встановленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, та підприємств - агентів банків здавати готівку (готівкову виручку), отриману через платіжні пристрої і пункти прийому готівки для подальшого переказу на окремий поточний рахунок / рахунки, відкриті в банку / банках для обліку коштів, прийнятих для подальшого переказу

При цьому небанківські фінансові установи, які, крім операцій по прийому готівки для подальшого її переказу, здійснюють видачу переказів готівкою, зобов'язані забезпечити здачу на такі рахунки готівки в сумі перевищення прийнятої для подальшого переказу готівки над виданої за переказами готівкою.

Також у зв'язку із змінами в законодавстві України положення передбачено, що використання печатки підприємством не є обов'язковим.

Одночасно з метою оптимізації нормативно-правових актів з оложением включено вимоги постанови правління Національного банку України від 06.06.2013 № 210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою" (із змінами) та згідно з постановою № 148 зазначена вище постанова правління Національного банку України визнано таким, що втратило чинність.

При цьому граничні суми розрахунків готівкою залишилися незмінними, а саме:

- між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами у розмірі 10 тис. гривень;

- між підприємством (підприємцем) та фізичною особою протягом одного дня - у розмірі 50 тис. гривень;

- між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню - в розмірі 50 тис. гривень.

Постанова № 148 набирає чинності з 5 січня 2018 року.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що НБУ запускає автоматизовану систему пошуку інформації про видані ліцензії.