НБУ дозволить продавати іноземну валюту без ксерокопії паспорта, - джерело

В НБУ мають намір спростити валютообмінні операції: здати іноземну валюту можна буде, лише пред'явивши паспорт, без його ксерокопіювання, пише "Комерсант-Україна".

"Ми спрощуємо прийом валюти, - заявило джерело в НБУ. - Клієнту достатньо буде показати якийсь документ (потрібне пред'явлення паспорта), не випускаючи його з рук і без зняття ксерокопії документа". Одночасно НБУ буде перевіряти банки та агентські пункти на предмет безпідставних відмов громадянам у обміні валюти.

Банкіри вважають, що попереднє рішення регулятора вже зробило психологічний вплив на скупників валюти, і обсяги тотальної скупки доларів населенням після рекордного показника вересня - 2 млрд дол. - скоротяться мінімум на третину. Головною причиною зниження міжнародних резервів Нацбанку на 3,26 млрд дол. у вересні стала активна скупка валюти населенням. Як повідомив виданню перший заступник голови НБУ Юрій Колобов, за перший місяць осені населення продало банкам 1,5 млрд дол., тоді як купило більш ніж удвічі більше - 3,5 млрд дол. "Переоцінка валют у вересні, які є у нас в резервах, теж мала місце, але ажіотажне перевищення попиту з боку населення над продажем в окремі дні становило понад 200 млн долл.", - сказав він. При цьому чисте негативне сальдо операцій НБУ на міжбанку досягло 1,9 млрд дол. За словами Колобова, основний попит на валюту, який фіксується як покупка її громадянами, формував тіньовий ринок продажу товарів.
Скупка населенням більше 2 млрд дол. була максимальною з листопада 2008 року, трохи менше - 1,9 млрд дол. - було виведено з банків у грудні 2010 року. Попит у вересні був спровокований девальваційними прогнозами псевдоаналітіков, які публікуються в пресі, говорить скарбник одного з найбільших банків. "На хвилі паніки почали скуповувати валюту, оскільки у населення стала накопичуватися гривня. Серед зовнішніх факторів - ситуація на світових ринках, через яку інвестори виводять гроші з ринків, що розвиваються, що видно як з продажу держоблігацій нерезидентами, так і по "натягнутому" платіжному балансу", - відзначає банкір.
Ця цифра була б більшою, якби не постанова НБУ №278, згідно з якою громадяни з 23 вересня зобов'язані при валютообмінних операціях пред'являти паспорт для ксерокопіювання. "Більшість клієнтів боялося йти в кіоски тільки перші два тижні після цього, - сказав начальник казначейства одного з великих банків. - Але потім люди зрозуміли, що такий масив інформації ніяке відомство обробити не зможе, та обсяги операцій відновилися". За даними НБУ, в перші п'ять днів жовтня сальдо перевищення купівлі валюти населенням над продажем коливалося в межах 36-78 млн дол.
Скандальна постанову НБУ викликала масу дорікань у всіх верствах населення, включаючи депутатів і прем'єр-міністра, тому регулятор пообіцяв полегшити процедуру. Як з'ясувало видання, кардинальних змін не відбудеться. 
Таке послаблення не вплине на ринок, відзначив директор департаменту казначейства і фінансових інститутів "Креді Агріколь банку" Антон Болдирєв. "Весь тіньовий бізнес, який цього року пішов з банків, зав'язаний на покупці, а не на продажу валюти, - підтримав колегу скарбник одного з найбільших банків .- Тому, якщо спочатку постанова зупинила якусь частину "сірого" імпорту, тепер нічого не зміниться". Банкіри говорять, що змінилося ставлення населення і до депозитів, які на початку року формувалися в основному в гривні, а зараз понад 60% - у валюті. "Попит на долари почне вщухати до грудня, якщо не буде серйозних коливань і населення побачить стабільність", - вважає Антон Болдирєв. Банкіри очікують, що до цього часу чиста покупка населення буде щомісяця складати 1,2-1,3 млрд дол.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся