Нацбанк перевірив активні операції з пов'язаними особами 44 найбільших банків

Новини Фінанси 12.10.2016 - 11:31
Фото: НБУ продовжує діагностику українських банків
Фото: НБУ продовжує діагностику українських банків

За результатами діагностики лише 23 банка дотримуються вимог НБУ

Діагностика активних операцій з пов'язаними особами, яку проводить Національний банк з 2015 року, виявила, що 23 банка здійснюють такі операції з дотриманням вимог регулятора і не потребують надання Національному банку плану заходів з приведення обсягів операцій з пов'язаними особами до нормативних вимог. Про це повідомляє прес-служба регулятора.

Як йдеться у повідомленні, станом на 1 жовтня 2016 року Нацбанком перевірені операції з пов'язаними особами 44 банківських установ.

При цьому більшість банків все-таки не виконують вимоги регулятора в повному обсязі. Так, перевірка показала, що в деяких банках рівень виданих пов'язаним особам кредитів перевищує норму в кілька разів. З урахуванням проблемної ситуації, яка формувалася в банківській системі протягом десятиліть, банкам надається можливість у трирічний термін привести обсяги операцій із пов'язаними особами у відповідність з нормативними вимогами Національного банку.

Зараз банки, які вимагають зниження обсягу активних операцій з пов'язаними особами, розробляють плани заходів, що передбачають не лише погашення заборгованості за активними операціями із пов'язаними особами, а також можливість відчуження активів і зменшення кількості пов'язаних осіб у зв'язку з втратою цими особами ознак пов'язаності.

На сьогодні 14 банків готують трирічні графіки зменшення обсягу активних операцій з пов'язаними особами, а 4 банківські установи вже узгодили з Національним банком такі графіки.

У жовтні процес діагностики операцій з пов'язаними особами закінчується ще у 14 банків. До кінця 2016 року Національний банк України планує перевірити всі банківські установи.

Основними акцентами при здійсненні Нацбанком процедур діагностики активних операцій з пов'язаними особами є дослідження і оцінка розкриття кінцевих бенефіціарних власників і керівників контрагентів банку, належність їх до пов'язаних осіб банку, характеру взаємовідносин і операцій між ними і банком, а також ринковості укладених з банком договорів

Національний банк досліджує, яким чином банки виконують активні операції з дотриманням принципів вивчення свого контрагента, достатності процедур ідентифікації кінцевих бенецифиарних власників та відповідності даних державних реєстрів з даними про фактичне власника бізнесу.

Пояснимо, що пов'язаними з банком особами (згідно із Законом України "Про банки і банківську діяльність") є:

1) контролери банку;

2) особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку;

3) керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку;

4) споріднені та афілійовані особи банку, в тому числі учасники банківської групи;

5) особи, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих осіб банку;

6) керівники юридичних осіб і керівники банків, які є спорідненими і афілійованими особами банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів цих осіб;

7) асоційовані особи фізичних осіб, зазначених у пунктах 1-6 цього визначення;

8) юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цієї частини, є керівниками або власниками істотної участі;

9) будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цій частині, та на яке впливають при проведенні такої операції особи, зазначені в цій частині, через трудові, цивільні й інші відносини

Нагадаємо, НБУ посилив перевірки дотримання банками валютного законодавства.