ua en ru

Медведчук вважає децентралізацію влади першим кроком до федералізму

Лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук вважає, що децентралізація влади - це перший крок до федералізму. Про це він написав у своєму блозі.

"Віце-прем'єр Володимир Гройсман на засіданні Тимчасової спеціальної комісії ВР з підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України повідомив: Кабмін пропонує закріпити в проекті норму про децентралізацію влади. Такий намір уряду вселяє надію на те, що ця реформа не опиниться на смітнику історії - серед інших законопроектів, ініційованих раніше в Секретаріаті Президента Ющенка, так і в Адміністрації Президента Януковича. Разом з тим подібна ініціатива насторожує, оскільки питання адміністративно-територіальної реформи депутати воліють вирішувати кулуарно, без залучення широкої громадськості", - зазначив Медведчук.

За його словами, за останні десять років в Україні склалася порочна практика: всі адмінреформи, інспіровані АП і реалізовані Кабміном, насправді не тільки не розширювали права територіальних громад, але і посилювали диктат центру.

"Безумовно, напрацьовані пропозиції нового Кабміну ще не оприлюднені, тому складно говорити про новації та ініціативи уряду. Але хотілося б, щоб до розробки цього стратегічного документа, життєво важливого для всієї країни (без перебільшення), були залучені представники місцевого самоврядування, регіональних еліт, громадських організацій. Вони прекрасно знають, що потрібно регіонам саме сьогодні, мають свої напрацювання, пропозиції і готові їх обговорювати і втілювати в життя. І якщо політики та чиновники відкриті до діалогу, то повинні запросити представників територіальних громад за стіл переговорів", - заявив Медведчук.

Він підкреслив, що центральна влада зобов'язана навчитися слухати і чути регіони, які вимагають ліквідувати обласні та районні адміністрації і розширити права громад. Люди на місцях хочуть самі обирати керівників регіонів, а також достроково припиняти їх повноваження, проводити незалежну від центру політику бюджетного, кадрового та земельної федералізму. Але таке можливо тільки при федеративному устрої держави.

"І чим швидше це зрозуміють в центрі, тим швидше вдасться подолати соціальний і політична криза в країні і забезпечити демократичний розвиток України", - резюмував Медведчук.